REKLAMA

2115891699 views

REKLAMA

2115891697 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaW Waszyngtonie na ambasadzie pojawi się iluminacja honorująca "Solidarność"

W Waszyngtonie na ambasadzie pojawi się iluminacja honorująca “Solidarność”

-

W 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych na gmachu ambasady RP w Waszyngtonie pojawi się honorująca “Solidarność” iluminacja świetlna. Podziwiać będzie ją można w poniedziałek od godz. 8 p.m. wieczorem.

Już w sobotę wieczór na biało-czerwono na 15 minut podświetlony został popularny wśród turystów wodospad Niagara na granicy amerykańsko-kanadyjskiej. W niedzielę natomiast na molo w Santa Monica w Kalifornii polskie barwy narodowe ozdobiły wielki diabelski młyn w parku rozrywki.

REKLAMA

W związku z obchodami rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w USA na biało-czerwono specjalne iluminacje – oprócz Waszyngtonu – podświetlą również budynki w Nowym Jorku i Chicago. W Wietrznym Mieście będzie to m.in. wieżowiec Wrigley Building. W poniedziałkowej rozmowie z polskimi dziennikarzami w Waszyngtonie ambasador RP Piotr Wilczek zauważył, że celem iluminacji honorujących “Solidarności” jest pokazanie, jak bardzo ważny był ten ruch społeczny, wyrażając przy tym nadzieję na “ożywienie pamięci” o nim.

Z powodu epidemii koronawirusa oprócz iluminacji w Waszyngtonie planowane są również wirtualne panele i dyskusje m.in. z udziałem lokalnych think tanków. Wilczek wyjaśnił, że chodzi o rozmowy o “kulturze ‘Solidarności'”, o “tym, co wniosła ‘Solidarność’ do dziedzictwa światowego” i “przede wszystkim o tym, jaka była współpraca między amerykańskimi związkami zawodowymi i politykami a ‘Solidarnością’ i jak ogromne było wsparcie w Stanach Zjednoczonych dla tego ruchu”.

Polski dyplomata zauważył także, że “‘Solidarność’ była fenomenem, o którym teraz często się przypomina w związku z sytuacją na Białorusi”. “Tutaj (w USA) poczucie jest takie, że ‘Solidarność’ zmieniła świat, ponieważ wprowadziła zasadniczą zmianę nie tylko w Polsce, ale również w Europie Środkowo-Wschodniej i przyczyniła się do rozpadu Związku Radzieckiego” – powiedział Wilczek.

Ostatniego dnia sierpnia 40 lat temu w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski; delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. Porozumienie w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ “Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

REKLAMA

2116777151 views

REKLAMA

REKLAMA

2116777345 views

REKLAMA

REKLAMA

2118573713 views

REKLAMA

2116777450 views

REKLAMA

2116777534 views

REKLAMA

2116777621 views