REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaW Waszyngtonie gromadzą się tysiące uczestników marszu przeciw rasizmowi

W Waszyngtonie gromadzą się tysiące uczestników marszu przeciw rasizmowi

-

Tysiące ludzi zbierają się w piątek w Waszyngtonie, by w 57. rocznicę słynnego przemówienia Martina Luthera Kinga „Mam marzenie” (I Have a Dream) wziąć udział w marszu przeciw rasizmowi i brutalności policji.

Od rana uczestnicy manifestacji stali w kolejkach do zmierzenia temperatury bądź wykonania testu na obecność koronawirusa, aby manifestacja odbyła się zgodnie z przepisami sanitarnymi – pisze AFP.

Hasło marszu brzmi „Zdejmijcie kolana z naszych karków” i jest nawiązaniem do śmierci w maju George’a Floyda, Afroamerykanina, który zmarł, gdy w czasie aresztowania za domniemaną próbę zapłacenia fałszywym 20-dolarowym banknotem został przygnieciony do ziemi przez interweniującego policjanta, który przez ponad osiem minut przyciskał kolanem jego kark.

REKLAMA

Śmierć Floyda, niedawne postrzelenie przez policję innego Afroamerykanina, 29-letniego Jacoba Blake’a i wiele innych, podobnych incydentów spowodowało falę oburzenia i protestów w USA i za granicą.

Plan zorganizowania piątkowego marszu powstał krótko po śmierci Floyda, a jego inicjatorami byli działacze ruchu praw obywatelskich, kierowanego przez pastora Ala Sharptona. Podczas marszu jego uczestnicy uczczą pamięć Floyda i innych ofiar uprzedzeń i brutalności policji wobec czarnych Amerykanów: Breonny Taylor, Raysharda Brooksa, Ahmauda Arbery’ego, Trayvona Martina i Erica Garnera.

W takim właśnie kontekście zbierają się uczestnicy piątkowej manifestacji, by wspomnieć też marsz na Waszyngton zorganizowany przez pastora Kinga w 1963 roku. Wtedy właśnie, na waszyngtońskim National Mall, padły słowa: „Mam marzenie, że (moje dzieci) pewnego dnia będą żyły w kraju, w którym nie będą oceniane na podstawie koloru skóry, ale wartości charakteru” – przypomina Reuters.

Po wysłuchaniu pod Mauzoleum Lincolna wystąpień, między innymi Sharptona, prawnika walczącego o prawa obywatelskie i adwokata rodziny Floyda Bena Crumpa, członków rodziny Floyda i syna Martina Luthera Kinga – Martina Luthera Kinga III, uczestnicy marszu udadzą się pod znajdujący się niespełna kilometr dalej pomnik pastora Kinga.(PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Rasism istnieje, ale „liderzy” Czarnych Amerykanów nie są zainteresowani jego lokalizacją. To partia demokratyczna zapędziła tysiące Czarnych Amerykanów na swoje „demokratyczne” plantacje, bo potrzebuje „łatwych” i bezmyślnych wyborców. W czasie kadencji Obamy zlikwidowano „school choice”, co pozbawiło wiele dzieci Czarnych Amrykanów możliwości dobrego wykształcenia. Południowa część Chicago, to jedna z takich „plantacji”, ale czy Sharptona i innych jemu podobnych interesuje, że podczas prezydentury Obamy postrzelonych zostało w Chicago 25000 osób, z tego ponad 90% to Czarni Amerykanie. Ofiar śmiertelnych było kilka tysięcy. Co zrobili Obama, Biden, Sharpton, Jackson i inni aby temu zapobiec? Czy tak trudno domyśleć się, gdzie jest zlokalizowany prawdziwy rasism?

REKLAMA

2114975270 views

REKLAMA

2114975502 views

REKLAMA

REKLAMA

2116771892 views

REKLAMA

2114975642 views

REKLAMA

2114975741 views

REKLAMA

2114975849 views