0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaW USA aresztowano dziennikarkę irańskiej stacji telewizyjnej

W USA aresztowano dziennikarkę irańskiej stacji telewizyjnej

-

W Stanach Zjednoczonych aresztowano urodzoną w tym kraju dziennikarkę pracującą dla irańskiej anglojęzycznej telewizji Press TV – poinformowała w środę ta stacja. Przeciwko jej zatrzymaniu protestują władze Iranu.

Jak podano, Marzieh Haszemi została aresztowana na międzynarodowym lotnisku w St. Louis w niedzielę, a obecnie znajduje się w areszcie w Waszyngtonie. Dotychczas nie postawiono jej zarzutów. Agencjom nie udało się uzyskać komentarza FBI w tej sprawie.

REKLAMA

Według Press TV, Haszemi – prezenterka telewizyjna i autorka filmów dokumentalnych – przyleciała do USA, aby odwiedzić rodzinę. Urodziła się w Stanach Zjednoczonych jako Melanie Franklin, a nazwisko zmieniła po przejściu na islam. Stacja podaje, że pozwolono jej zadzwonić do córki dopiero dwa dni po aresztowaniu. Jak wynika z jej relacji, w areszcie nie pozwolono jej na noszenie hidżabu, zaś jedynym rodzajem posiłku jaki jej dostarczano, jest wieprzowina, której spożywania islam zakazuje.

Haszemi mieszka w Iranie od ponad 10 lat. Ma na swoim koncie kilka programów poświęconych dyskryminacji kobiet, muzułmanów i Afroamerykanów w Stanach Zjednoczonych.

Przeciw zatrzymaniu dziennikarki zaprotestowało irańskie MSZ, domagając się natychmiastowego jej zwolnienia. “Potępiamy nielegalne aresztowanie Marzieh Haszemi, reporterki i prezenterki Press TV, oraz nieludzkie jej traktowanie w areszcie w Waszyngtonie” – oświadczył rzecznik MSZ Bahram Kasemi.

Stosunki między Iranem a Stanami Zjednoczonymi pozostają napięte od początku prezydentury Donalda Trumpa. Pogorszyły się zwłaszcza po wypowiedzeniu w maju 2018 roku przez amerykańskiego prezydenta umowy nuklearnej z Iranem i w konsekwencji przywróceniu zawieszonych na mocy tej umowy sankcji gospodarczych. (PAP)

Na zdjęciu: szef Press TV Peyman Jebelli
fot.STR/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2121773086 views

REKLAMA

REKLAMA

2121773106 views

REKLAMA

REKLAMA

2123569426 views

REKLAMA

2121773117 views

REKLAMA

2121773125 views

REKLAMA

2121773129 views