REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaW szkołach brakuje nauczycieli z powodu sytuacji finansowej w oświacie i pandemii

W szkołach brakuje nauczycieli z powodu sytuacji finansowej w oświacie i pandemii

-

Niedobory kadrowe w szkołach w Stanach Zjednoczonych powodują przechodzenie na naukę zdalną lub okresowe zamknięcie placówek. Trudna sytuacja jest skutkiem pandemii i niskich wynagrodzeń oferowanych pedagogom – podaje serwis informacyjny Axios.

„Mamy do czynienia z problemem, który istniał przed pandemią, przez pandemię został zaostrzony i nie zniknie wraz z wygaśnięciem pandemii” – twierdzi Michael Rice, nadinspektor ds. edukacji publicznej w Michigan.

REKLAMA

Z ogólnokrajowego raportu o zatrudnieniu wynika, że w październiku 2021 roku w sektorze edukacji aktywnych było o 575 tys. pracowników mniej niż w lutym 2020 roku.

65 tys. zatrudnionych w edukacji publicznej odeszło z pracy między wrześniem a październikiem bieżącego roku – informuje Biuro Statystyki Zatrudnienia.

„Wynagrodzenia nauczycieli spadły w ciągu ostatnich kilku lat, zmniejszając zainteresowanie pracą w tym zawodzie” – tłumaczy ekonomistka Susanna Loeb, dyrektor Instytutu Annenberg na Uniwersytecie Browna.

Analiza Instytutu Polityki Gospodarczej pokazuje, że różnica płac pomiędzy nauczycielami a pracownikami pozostałych sektorów, gdzie wymagany jest porównywalny stopień wykształcenia, w 2018 roku wynosiła ok. 21 proc., podczas gdy w połowie lat 90. szacowana była na 6 proc.

W 2021 roku wzrosły płace zatrudnionych w oświacie, ale podwyżki w ostatnim kwartale o 0,7 proc. nie nadążają za wzrostami wynagrodzeń w innych obszarach.

„W niektórych sytuacjach bardziej opłacalna jest praca w McDonald’s niż wykonywanie zawodu nauczyciela” – zauważa Bloomberg. Lukę na rynku pracy w oświacie próbuje się uzupełnić nauczycielami często emerytowanymi, którzy obawiają się wchodzenia w obszary podwyższonego ryzyka pandemicznego panującego w salach lekcyjnych.

„Uniwersytety nie kształcą wystarczającej liczby nauczycieli dla potrzeb państwa” – mówi Justin Fryer, dyrektor zespołu szkół w Północnej Dakocie.

Niedobory kadrowe w zawodzie nauczycielskim są wyższe niż ujawnione podczas pandemii koronawirusa w innych profesjach. Szkoły publiczne w coraz większej liczbie stanów decydują się na doraźne przejście na naukę zdalną, a nawet całkowicie zamykają swoje dni dla uczniów na kilka dni – informuje Axios.

W niektórych szkołach personel pomocniczy uzupełnia wykształcenie, by móc z pełnymi uprawnieniami pracować przy tablicy – opisuje sytuację urzędnik ds. edukacji w stanie Michigan i dodaje: „Musimy odbudować poturbowany zawód nauczyciela”. (PAP)

REKLAMA

2099896636 views

REKLAMA

REKLAMA

2099896869 views

REKLAMA

2101693261 views

REKLAMA

2099897012 views

REKLAMA

2099897113 views

REKLAMA

2099897223 views