0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaW superwtorek w prawyborach głosuje 14 stanów

W superwtorek w prawyborach głosuje 14 stanów

-

W superwtorek w  prawyborach głosują wyborcy z 14 stanów, w tym z Teksasu i Kalifornii. Kandydaci walczą o ponad jedną trzecią delegatów, którzy podczas konwencji demokratów w lipcu wskażą nominata partii w wyborach prezydenckich.

“Jedna rzecz jest pewna. W superwtorek kampania wyborcza przechodzi z fazy detalicznej do fazy hurtowej” – pisze Associated Press. Gra toczy się o głosy 34 proc. delegatów z 14 stanów. Kandydaci muszą więc odejść od taktyki polegającej głównie na spotkaniach z wyborcami i wiecach; strategia przed superwtorkiem polega na plasowaniu jak największej liczby reklam w mediach w tych stanach, gdzie odbywa się głosowanie. W superwtorek trudno więc walczyć z konkurentami bez bardzo dużych pieniędzy.

REKLAMA

W tym roku w superwtorek głosują stany Alabama, Arkansas, Oklahoma, Tennessee, Teksas, Północna Karolina, Wirginia, Kalifornia, Minnesota, Maine, Massachusetts, Vermont, Utah i Kolorado.

Byli kandydaci Pete Buttigieg, Amy Klobuchar i Beto O’Rourke udzielili poparcia Joe Bidenowi w wyścigu o nominację Partii Demokratycznej. Buttigieg i Klobuchar oznajmili swoją decyzję podczas poniedziałkowego wiecu Bidena w Dallas w Teksasie. Oboje wycofali się z wyścigu tuż przed superwtorkiem.

Politolodzy podkreślają, że tegoroczny wynik głosowania w superwtorek jest nieprzewidywalny, trudno też powiedzieć, czy wyłoni przyszłego kandydata Partii Demokratycznej, czy też zawęzi jedynie grono pretendentów do nominacji do trzech lub dwóch osób – oceniła w wywiadzie dla AP profesor Uniwersytetu Arizony i autorka książki o super wtorku Barbara Norrander.

Liczba stanów, które głosują w superwtorek – zazwyczaj w lutym lub marcu – zmienia się z roku na rok, ponieważ każdy stan podejmuje osobno decyzję o tym, kiedy zorganizuje prawybory. Największy superwtorek odbył się w 2008 roku, kiedy to na początku lutego głosowanie odbyło się na raz w 20 stanach.

Termin superwtorek został ukuty podczas wyborów w 1976 roku. Od tego czasu wiele stanów decyduje się na zorganizowanie prawyborów w ten dzień, by skłonić kandydatów do zwrócenia uwagi na siebie uwagi dzięki temu, że małe stany głosują w bloku razem z bardziej ludnymi i liczącymi się stanami. (PAP)

REKLAMA

2121763371 views

REKLAMA

REKLAMA

2121763392 views

REKLAMA

REKLAMA

2123559712 views

REKLAMA

2121763403 views

REKLAMA

2121763412 views

REKLAMA

2121763416 views