REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaW rocznicę stanu wojennego Polonia złoży hołd działaczom „Solidarności”

W rocznicę stanu wojennego Polonia złoży hołd działaczom „Solidarności”

-

W 39. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego Polonia w USA w niedzielę złoży hołd działaczom „Solidarności”, którzy walczyli o niepodległość. Ze względu na pandemię koronawirusa uroczystość odbędzie się online – poinformował w sobotę organizator wydarzenia Tadeusz Antoniak.

„Chcemy, żeby pamięć o stanie wojennym, o zaangażowaniu działaczy niepodległościowych była wiecznie żywa, żeby docierała szczególnie do młodej Polonii, która urodziła się już na emigracji. Chcemy też przypomnieć wszystkim, którzy przybyli do Stanów z innych powodów, że właśnie ‘Solidarność’ doprowadziła do tego, że mogą swobodnie tutaj przyjeżdżać” – powiedział PAP Antoniak, który jest prezesem Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego z siedzibą w Filadelfii.

REKLAMA

Zwrócił on uwagę, że rocznicowe obchody mają też znaczenie dla działaczy „Solidarności”, którzy byli zmuszeni opuścić Polskę i mieli bilet w jedną stronę. W Stanach Zjednoczonych są zaangażowani w prace różnych organizacji, poczynając od Kongresu Polonii Amerykańskiej, przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej, po Kluby „Gazety Polskiej”.

W trakcie zarejestrowanej wcześniej na nagraniu wideo uroczystości szef komitetu przedstawi sylwetki niektórych aktywistów mieszkających obecnie na Wschodnim Wybrzeżu.

Wszyscy byli internowani i więzieni w stanie wojennym. Należą do nich m.in. były działacz solidarnościowego podziemia z Jasła Jerzy Polak, odznaczony niedawno przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Bolek Plewa, pracujący niegdyś w kopalni Wujek, Paweł Grzegorczyk, założyciel niezależnego związku w Nysie oraz Wiesław Wierzbowski działacz ze Szczytna.

Organizatorem tradycyjnej już rocznicowej uroczystości jest Komitet Smoleńsko-Katyński. Tym razem z powodu pandemii SARS-CoV-2 wydarzenie odbędzie się online.

Marszałek senior Antoni Macierewicz będzie wspomniał swoją działalności w stanie wojennym i uwięzienie na Rakowieckiej, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Wystąpi dyrektor warszawskiego muzeum Jacek Pawłowicz, który także był więźniem na Rakowieckiej. Przewiduje się, że hołd działaczom “Solidarności” złożą w swych posłaniach wszyscy mówcy, w tym sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak oraz konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

„Działacze niezależnego związku angażowali się, poświęcali swój czas, oddawali zdrowie i zostali internowani. Emigracja nie była ich dobrowolnym wyborem. Zmuszono ich do wyjazdu z powodu działalności na rzecz niepodległości Polski” – przypomniał Antoniak.

Według organizatorów nagranie uroczystości zawiera również swoisty list pożegnalny do Janusza Sanockiego, zmarłego 7 grudnia założyciela „Solidarności” w Nysie, później burmistrza tego miasta, a także posła na Sejm. Autorem listu jest Paweł Grzegorczyk.

Rocznicowe wydarzenie – poinformował Antoniak – zostanie w niedzielę rozpowszechnione przez portale internetowe różnych gazet i instytucji. Będzie dostępne m.in. na koncie YouTube Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

2116483789 views

REKLAMA

REKLAMA

2116483991 views

REKLAMA

REKLAMA

2118280366 views

REKLAMA

2116484107 views

REKLAMA

2116484194 views

REKLAMA

2116484287 views