REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka W poniedziałek spotkanie sekretarza stanu USA z szefem dyplomacji Kuby

W poniedziałek spotkanie sekretarza stanu USA z szefem dyplomacji Kuby

-

John Kerry fot.Michael Reynolds/EPA
John Kerry fot.Michael Reynolds/EPA

Sekretarz stanu USA John Kerry spotka się w poniedziałek w Waszyngtonie z kubańskim ministrem spraw zagranicznych Bruno Rodriguezem – poinformował w piątek amerykański Departament Stanu. Tego samego dnia nastąpi formalne przywrócenie stosunków USA-Kuba.

REKLAMA

Po raz pierwszy od przeszło pół wieku szef kubańskiej dyplomacji złoży wizytę w amerykańskim Departamencie Stanu. 20 lipca między Stanami Zjednoczonymi a Kubą zostaną formalnie przywrócone stosunki dyplomatyczne zerwane w 1961 roku – ogłosił w czwartek w Hawanie rząd kubański.

Według rzecznika Departamentu Stanu Johna Kirby’ego, Kerry i Rodriguez odbędą w czasie spotkania “zasadnicze rozmowy”. Będzie to ich drugie spotkanie od czasu gdy 17 grudnia 2014 roku ogłoszono, że oba kraje postanowiły rozpocząć przywracanie dwustronnych relacji. Spotkanie będzie “czymś znacznie więcej niż uściśnięciem dłoni i wspólną fotografią” – zapewnił rzecznik.

Wśród bieżących kwestii, które dotyczą stosunków amerykańsko-kubańskich będą problemy migracji, ochrony zdrowia i “dialog w sprawie praw człowieka” – dodał Kirby.

Z kolei Biały Dom oświadczył w piątek, że będzie rozwijał przywrócone po 50 latach stosunki z Kubą “korzystając z wszystkich swych prerogatyw”. Biały Dom – jak napisano w komunikacie – “z zadowoleniem będzie obserwował poszanowanie na Kubie wolności wypowiedzi osób reprezentujących opozycję i dziennikarzy”.

W oświadczeniu władz USA, jak podaje agencja Reutera, wspomniano również o podejmowanych w Kongresie w imię “wąskich interesów” próbach zablokowania odbudowy stosunków z Kubą. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Moje życie po pandemii

Dziesięć dni z covidem

Wegańskie muffiny marchewkowe

Schab pieczony z jabłkami

Racja i relacja

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks