REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka W Nowym Jorku spotkanie Kerry-Ławrow ws. Syrii

W Nowym Jorku spotkanie Kerry-Ławrow ws. Syrii

-

fot.Jason Szenes/EPA
fot.Jason Szenes/EPA

Sekretarz stanu USA John Kerry i szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow spotkali się we wtorek w Nowym Jorku, by omówić zawieszenie broni w Syrii i poniedziałkowy atak na konwój z pomocą humanitarną koło syryjskiego Aleppo – podały rosyjskie agencje.

REKLAMA

W poniedziałek wieczorem oficjalnie zakończył się rozejm, który obowiązywał od 12 września na mocy rosyjsko-amerykańskiego porozumienia. Jego celem było m.in. umożliwienie dotarcia pomocy humanitarnej do oblężonych dzielnic Aleppo oraz innych miejsc, gdzie mieszkańcy potrzebują pilnie żywności, lekarstw, paliwa i innych artykułów.

Jak poinformował rzecznik ONZ Stephane Dujarric, w poniedziałek wieczorem doszło do ostrzału z powietrza 18 ciężarówek jadących w konwoju z pomocą humanitarną ONZ i Syryjskiego Arabskiego Czerwonego Półksiężyca (SARC) dla prowincji Aleppo. Konwój zmierzał z pomocą dla 78 tys. osób znajdujących się w trudno dostępnym mieście Urm al-Kubra i okolicach; wiózł żywność, leki i sprzęt ułatwiający przetrwanie w trudnych warunkach. Ciężarówki wjechały do Syrii z terytorium Turcji.

Zgodnie z wtorkowym komunikatem Międzynarodowej Federacji Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w ataku zginęło około 20 osób.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, organizacji z siedzibą w Londynie monitorującej konflikt w Syrii, ataków z powietrza dokonały samoloty syryjskie lub rosyjskie. We wtorek rosyjskie ministerstwo obrony i syryjska armia zaprzeczyły, jakoby ich siły powietrzne stały za tym atakiem.(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

śp. Andrzej Pityński

śp. Andrzej Pityński

śp. Andrzej Pityński

śp. Andrzej Pityński

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks