REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaW Massachusetts potwierdzono przypadek małpiej ospy

W Massachusetts potwierdzono przypadek małpiej ospy

-

Pierwszy w tym roku przypadek zachorowania na małpią ospę (ang. monkeypox) w Stanach Zjednoczonych potwierdzono w środę w Massachusetts. Zachorował mężczyzna, który niedawno podróżował do Kanady. Ta odzwierzęca choroba wirusowa, występująca dotychczas w Afryce, pojawiła się niedawno w Europie i Ameryce Północnej.

Federalne Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) opublikowały w środę komunikat, w którym podkreślono, że każdy „może przekazywać małpią ospę (monkeypox) przez kontakt z płynami ustrojowymi, owrzodzeniami, lub przez kontakt z przedmiotami dzielonymi z innymi osobami, takimi jak pościel lub ubrania, które zostały zakażone”. CDC wskazało jednocześnie, że domowe środki czystości unieszkodliwiają wirusa małpiej ospy.

REKLAMA

Objawy małpiej ospy to gorączka, bóle głowy, bóle pleców, mięśni, powiększone węzły chłonne i wysypka podobna do ospy wietrznej. Jak poinformowało Radio-Canada, nie ma metody leczenia, choroba ustępuje sama.

Potwierdzony przypadek zachorowania mężczyzny z Massachusetts to pierwszy w tym roku przypadek małpiej ospy w Stanach Zjednoczonych. Chory niedawno podróżował do Kanady. Służba zdrowia w prowincji Quebec analizuje przypadki 17 zachorowań, które lekarze wskazali jako możliwe przypadki małpiej ospy.

Cytowana przez publicznego angielskojęzycznego nadawcę CBC wirusolog Angela Rasmussen, pracująca na Uniwersytecie Saskatchewan, powiedziała, że rozprzestrzenianie się małpiej ospy w Europie i Ameryce Północnej jest zaskakujące. „Albo jest to bardziej zaraźliwy wariant małpiej ospy, bardziej niż to, co dotychczas widzieliśmy w zakażeniach między ludźmi, albo są zachowania, które powodują większą łatwość przenoszenia” – zauważyła Rasmussen.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pierwszy potwierdzony przypadek zachorowania na małpią ospę wykryto w Wielkiej Brytanii – 6 maja u osoby, która wróciła z podróży do Nigerii. Dotychczas w Europie odnotowano ponad 50 przypadków tej choroby, w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii.

(tos. PAP)

REKLAMA

2107213967 views

REKLAMA

REKLAMA

2107214199 views

REKLAMA

2109010590 views

REKLAMA

2107214340 views

REKLAMA

2107214439 views

REKLAMA

2107214547 views