0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaW Kalifornii przyjęto pierwszy w kraju program dochodu podstawowego

W Kalifornii przyjęto pierwszy w kraju program dochodu podstawowego

-

Parlament stanowy Kalifornii przyjął w czwartek pierwszy w kraju finansowany z środków stanowych program dochodu podstawowego. Comiesięczne wypłaty będą otrzymywać kobiety w ciąży i młodzi ludzie, którzy niedawno opuścili system opieki zastępczej.

Przez dekady większość świadczeń socjalnych w USA wiązała się z szczegółowymi zasadami dotyczącymi tego, jak mają być wydawane pieniądze. Zastrzegano na ogół, że zapomoga musi być przeznaczona na jedzenie lub czynsz – przypomina agencja AP.

REKLAMA

Program gwarantowanego dochodu podstawowego nie określa, na co mają być wydatkowane pieniądze, jego celem jest zredukowanie towarzyszącego ubóstwu stresu, który powoduje problemy zdrowotne i komplikuje zdobycie czy utrzymanie pracy – pisze agencja.

Przyjęta w obu izbach kalifornijskiego parlamentu propozycja przewiduje, że na dochód podstawowy w tym roku zostanie wydanych 35 mln dolarów. Te pieniądze będą przekazywane lokalnym organizacjom i samorządom, które zajmą się prowadzeniem programu i będą decydować o wysokości comiesięcznych wypłat.

W niektórych miejscowościach w USA już funkcjonują podobne programy, gwarantowany dochód wynosi zazwyczaj od 500 do 1000 dolarów.

“Jeżeli spojrzeć na statystyki dotyczące naszej młodzieży objętej opieką zastępczą statystyki są druzgocące. Powinniśmy robić wszystko, co możemy, by pomóc tym młodym ludziom” – powiedział lider Partii Republikańskiej w stanowym Senacie, Scott Wilk.

To zmienia filozofię naszej pomocy, rząd nie występuje już jako “wielki brat”, który decyduje o tym, co jest dla ciebie najlepsze – przekonywał stanowy senator z Partii Demokratycznej Dave Cortese.

Programy gwarantowanego dochodu są “przekazywaniem pieniędzy produktywnych jednostek tym, którzy mogą wybrać bycie nieproduktywnymi” – krytykował z kolei program szef jednego ze stowarzyszenia podatników Jon Coupal. Dodał, że zamiast na dochód podstawowy pieniądze powinny być przeznaczone na stypendia lub inne inicjatywy zachęcające do podejmowania edukacji.(PAP)

REKLAMA

2118576485 views

REKLAMA

REKLAMA

2118576597 views

REKLAMA

REKLAMA

2120372955 views

REKLAMA

2118576676 views

REKLAMA

2118576742 views

REKLAMA

2118576802 views