REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaW Charlottesville usunięto pomnik dowódców Konfederatów

W Charlottesville usunięto pomnik dowódców Konfederatów

-

W Charlottesville w stanie Wirginia usunięto w sobotę pomnik generała Roberta E. Lee, naczelnego dowódcy wojsk Południa w wojnie secesyjnej oraz Thomasa “Stonewalla” Jacksona, innego słynnego generała. Wcześniejsze próby usunięcia pomników były zarzewiem konfliktów.

“Zdjęcie tego pomnika jest małym krokiem w kierunku uporania się Charlottesville, Wirginii i Ameryki z grzechem gotowości do niszczenia czarnoskórych dla ekonomicznego zysku” – powiedziała burmistrz uniwersyteckiego miasta Nikuyah Walker po usunięciu pomnika generała Lee.

REKLAMA

Władze miasta zapowiedziały demontaż w piątek wieczorem, a do pracy przystąpiono już w sobotę rano. Rzeźby bez ich piedestałów zostały przeniesione w “bezpieczne miejsce” dopóki o ich losie nie zdecyduje rada miasta.

Do zdjęcia pomników doszło po latach kontrowersji i prawnych batalii. Jedna z prób demontażu pomnika Lee w Charlottesville była pretekstem dla marszu nacjonalistów z pochodniami w 2017 roku. Marsz zakończył się zamieszkami, w trakcie których zginęła uczestniczka kontrprotestu Heather Heyer.

Robert E. Lee był naczelnym dowódcą sił Konfederacji w wojnie secesyjnej z lat 1861-1865. Przez część historyków uważany jest za postać tragiczną, bo mimo osobistego sprzeciwu wobec secesji Południa, walczył po stronie Konfederatów ze względu na poczucie lokalnego patriotyzmu wobec swojego stanu, Wirginii. Zarówno Lee jak i “Stonewall” Jackson są uznawani za wybitnych dowódców wojskowych. Obaj są patronami wielu szkół w Wirginii i w innych stanach Południa, choć w ostatnich latach część z nich zmieniła patronów.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Usunięto także statułę podróżników “Lewis nad Clark”. Cały ruch usuwania pomników ma na celu nie usunięcie śladów rasizmu, ale wpojenie Amerykanom przkonania, że Ameryka od początku była krajem zbudowanym tylko na przemocy i rasizmie. Jest to rewolucja w stylu maoistowskim oparta na ideologii marksistowskiej, której celem jest zniewolenie Amerykanów nie tylko białych ale wszystkich innych kolorów. Część Amerykanów zdaje sobie z tego sprawę i chce z tym walczyć, dla sporej grupy jest to obojętne (już są niewolnikami – wystarczą im telefony, ochłapy “pomocy rządowej” i dostęp do internetu), a mniejszość z tego bedzie korzystać i będą to nowi właściciele współczesnych niewolników.

REKLAMA

2119162805 views

REKLAMA

2119162899 views

REKLAMA

REKLAMA

2120959253 views

REKLAMA

2119162968 views

REKLAMA

2119163024 views

REKLAMA

2119163069 views