REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka W Charleston pierwsze nabożeństwo od czasu masakry z 17 czerwca

W Charleston pierwsze nabożeństwo od czasu masakry z 17 czerwca

-

fot.David Goldman/EPA
fot.David Goldman/EPA

W protestanckim kościele w Charleston w Karolinie Południowej odbyło się w niedzielę pierwsze nabożeństwo od czasu, gdy 17 czerwca wieczorem czasu lokalnego biały mężczyzna zastrzelił tam dziewięć osób. Wszystkie ofiary były Afroamerykanami.

REKLAMA

Bezpieczeństwa wiernych pilnowała policja. Funkcjonariusze sprawdzali przy wejściu zawartość toreb. Byli też obecni w samym kościele. Na nabożeństwo przybyła m.in. republikańska gubernator Karoliny Południowej Nikki Haley, senator Tim Scott, a także burmistrz Charleston Joseph Riley.

Przed kościołem, w którym na nabożeństwie żałobnym poświęconym ofiarom zebrali się głównie Afroamerykanie, duża grupa głównie białych dawała wyraz solidarności z tą wspólnotą religijną.

fot.Richard Ellis/EPA
fot.Richard Ellis/EPA

Sprawcę masakry, 21-letniego Dylana Roofa, aresztowano w czwartek. Usłyszał już zarzut dziewięciu zabójstw i nielegalnego posiadania broni. Prokuratura uznała jego czyn za “zbrodnię z nienawiści”. Gubernator Haley opowiedziała się publicznie za skazaniem zabójcy na karę śmierci.

Według telewizji NBC News, która powołała się na źródła policyjne, podczas przesłuchania Roof zeznał, że “chciał wypowiedzieć wojnę rasową”.

Świątynia, w której doszło do tragedii, powstała w XVIII wieku i należy do historycznego, najstarszego na południu USA Afrykańskiego Episkopalnego Kościoła Metodystycznego. Odwiedzali ją wszyscy bojownicy o prawa obywatelskie dla Afroamerykanów, włącznie z pastorem Martinem Lutherem Kingiem.

W USA istnieje kilkadziesiąt takich kościołów założonych przez Afroamerykanów, którym biali odmawiali wstępu do swoich świątyń.

Prezydent Barack Obama podkreślił w związku z tragedią w Charleston, że “rasizm pozostaje złem, które musimy zwalczać wspólnie”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA