REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka W Carnegie Hall obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

W Carnegie Hall obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

-

Gala w hołdzie Ignacemu J. Paderewskiemu „Maestro Returns to Carnegie Hall” zainaugurowała na Wschodnim Wybrzeżu USA obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczyli w niej wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek i szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Uroczystość w Carnegie Hall zbiegła się z 85. rocznicą ostatniego koncertu Paderewskiego w prestiżowej nowojorskiej sali koncertowej. Występował w niej blisko 90 razy.

REKLAMA

W okolicznościowym wystąpieniu szef polskiej dyplomacji nazwał Paderewskiego najwspanialszym patriotą i wizjonerem, który inspirował nie tylko Polaków, ale też ludzi innych narodowości. Zwrócił uwagę na jego wielorakie talenty – pianistyczny, kompozytorski i dyplomatyczny.

„Jego wpływy i charyzma pomogły Polsce odzyskać niepodległość po 123 latach rozbiorów” – podkreślił Czaputowicz.

Minister mówił też m.in. o latach spędzonych przez Paderewskiego w Ameryce, gdzie stał się wpływową osobistością. Jego działania w USA, jak zaakcentował Czaputowicz, pomogły Polsce odzyskać wolność.

O wielkości i patriotyzmie Paderewskiego w kontekście odzyskania przez Polskę niepodległości mówiła też wicemarszałek Mazurek.

Program “The Best of Chopin & Paderewski” zawierał utwory Fryderyka Chopina, które Paderewski wykonywał, a także kompozycje samego mistrza fortepianu. Publiczność nowojorska usłyszała je w interpretacji artystów z Polski, laureatów międzynarodowych konkursów pianistycznych Szymona Nehringa, Łukasza Krupińskiego i Marka Brachy.

Wystąpił też Amerykanin Kevin Kenner, laureat zarówno Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, jak i Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Publiczność w wypełnionej niemal po brzegi sali nagrodziła artystów burzliwą owacją.

O Paderewskim mówił PAP Marek Żebrowski, autor takich książek jak „Paderewski in California” oraz „Celebrating Chopin and Paderewski”. Występy pianisty w Ameryce nazwał wyjątkowymi wydarzeniami, które przyciągały tysiące ludzi. Zapełniali oni sale m.in. nowojorskiej Madison Square Garden, Shrine Auditorium w Los Angeles, czy Columbian Exposition w Chicago.

„Broszura Steinway z połowy lat 20. +The Steinway Immortals+ zawiera zdjęcia 25 najwybitniejszych pianistów na świecie. Paderewski jest na najwyższym miejscu (…)” – tłumaczył ekspert.

Żebrowski, który jest dyrektorem programowym Polish Music Center w kalifornijskiej USC Thornton School of Music, zwrócił też uwagę na docenianą w USA działalność filantropijną Paderewskiego.

„Był jednym z fundatorów Washington Arch w Nowym Jorku. Przekazywał ogromne sumy na stypendia dla młodych muzyków w Ameryce. Grał w Madison Square Garden dla tłumu 16 tys. słuchaczy a dochód przeznaczył na biednych muzyków, którzy nie mieli środków z powodu Wielkiej Depresji w latach 30.” – podkreślił Żebrowski.

Galę w Carnegie Hall zaprezentowały kluby „Gazety Polskiej” pod patronatem ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Piotra Wilczka i konsula generalnego RP w Nowym Jorku Macieja Golubiewskiego. Wśród zaproszonych gości byli m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders, ambasador RP przy ONZ Joanna Wronecka i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz konsularnego.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks