REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaW Atlancie odbył się pogrzeb bohatera walk o prawa obywatelskie Johna Lewisa

W Atlancie odbył się pogrzeb bohatera walk o prawa obywatelskie Johna Lewisa

-

W Atlancie odbył się w czwartek pogrzeb Johna Lewisa, amerykańskiego bohatera walk o prawa obywatelskie. Byłego kongresmena Demokratów pożegnało m.in. trzech byłych prezydentów USA – Bill Clinton, George W. Bush oraz Barack Obama.

W trakcie swego przemówienia Obama stwierdził, że Lewis “poświęcił swój czas na Ziemi na walkę z atakami na demokrację”. Nazwał go “najlepszym uczniem” pastora Martina Luthera Kinga, oceniając, że “przeniósł USA trochę bliżej najwyższych ideałów”.

Wywodzący się z Partii Republikańskiej Bush przyznał, że z Lewisem “oczywiście mieli swoje różnice zdań”. “Ale w Ameryce o którą walczył John Lewis i w którą ja wierzę, różnice opinii są nieodzownym elementem i dowodem na działanie demokracji” – stwierdził. Clinton zauważył, że Lewis “pozostawił nam rozkazy”, odnotowując opublikowany w dniu pogrzebu artykuł zmarłego w dzienniku “New York Times”.

REKLAMA

Lewis poparł w nim uczestników antyrasistowskich protestów, pisząc, że “w ostatnich dniach i godzinach życia zainspirowali go”. “Zwykli ludzie o niezwykłej wizji mogą odkupić duszę Ameryki, wpadając w coś, co nazywam +dobrymi kłopotami, koniecznymi kłopotami+” – ocenił.

Afroamerykanin Lewis stał się znaną w całym kraju postacią, kiedy 7 marca 1965 roku, w tzw. Krwawą Niedzielę, szedł na czele marszu ok. 600 demonstrantów w miejscowości Selma w stanie Alabama.

Na moście im. Edmunda Pettusa został powalony na ziemię i dotkliwie pobity przez funkcjonariuszy stanowej policji. Relacje telewizyjne z tego zajścia zwróciły uwagę opinii publicznej w całych Stanach Zjednoczonych na problem prześladowań na tle rasowym.

Ciężkie pobicie Lewisa przez policję stało się jedną z przyczyn powstania frontu walki o prawa obywatelskie Afroamerykanów. Lewis przez wiele lat był kongresmenem z ramienia Partii Demokratycznej. Był on ostatnim żyjącym z tzw. Wielkiej Szóstki aktywistów ruchu na rzecz praw obywatelskich, której przewodził Martin Luther King.

Lewis zmarł 17 lipca w Atlancie w wieku 80 lat. Dzień później na znak żałoby prezydent USA Donald Trump nakazał opuszczenie flag do połowy masztu na budynkach federalnych w Waszyngtonie.

Po raz ostatni Lewis pojawił się publicznie w czerwcu. Wraz z burmistrz Waszyngtonu Muriel Bowser w maseczce ochronnej na twarzy pozował do zdjęć na tle żółtego napisu “Black Lives Matter”, który wymalowano na placu przed Biały Domem.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Obama wykorzystał pogrzeb Johna Lewisa do propagandy wyborczej. Mówił o dyskryminacji wyborców z mniejszości rasowych. Czy pokazanie Id przed głosowaniem to dyskryminacja? Jak chcę pobrać $5 z banku, to muszę pokazać Id. Obama jako prezydent zlikwidował “school choice” z którego korzystało wielu Czarnych Amerykanów i tym samym pozbawił ich możliwości zdobycia lepszego wykształcenia. Ważniejsze było poparcie związków zawodowych niż wykształcenie dzieci Czarnych Amerykanów. Mówił, że głosowanie pocztowe powinno być powszechne. Głosowanie pocztowe nie będzie uczciwe i zawsze będą pokusy, aby go wykorzystać do (delikatnie mówiąc ) przeforsowania kandydata partii, która ma zdecydowaną większość w jakimś Stanie. Przykłady takich jednopartyjnych stanów: NY, CA, WA, OR, MN. Niektórzy twierdzą, że PiS wykorzystał katastrofę smoleńską do zdobycia władzy w Polsce, w USA demokraci próbują robić to samo (pogrzeb Johna Lewisa, ofiary pandemii). Ja zawsze uważałem, że PiS to odpowiednik partii demokratycznej. Mają wspólny cel – zniewolenie obywateli i chcą to osiągnąć podobnymi metodami.

REKLAMA

2122725661 views

REKLAMA

REKLAMA

2122725677 views

REKLAMA

REKLAMA

2124521997 views

REKLAMA

2122725687 views

REKLAMA

2122725693 views

REKLAMA

2122725697 views