REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaVilsack w Polsce: 2,5 mld dol. na zapełnienie luki na światowym rynku...

Vilsack w Polsce: 2,5 mld dol. na zapełnienie luki na światowym rynku zbóż

-

Stany Zjednoczone przeznaczą 2,5 mld dol. na uzupełnienie luki powstałej na światowym rynku zbóż po ataku Rosji na Ukrainę – powiedział w poniedziałek sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych Tom Vilsack. Dodał, że do Senatu USA trafił kolejny pakiet pomocy, w którym uwzględniono m.in. pokrycie kosztów pobytu uchodźców z Ukrainy.

Sekretarz Stanu zaznaczył, że Stany Zjednoczone potępiają wykorzystywanie głodu jako broni wojennej oraz kradzież zbóż, do której masowo dochodzi na Ukrainie. „Będziemy czynić wszystko, żeby uniemożliwiać Rosji czerpanie korzyści z tej kradzieży” – zapowiedział. Zaznaczył, że inwazja na Ukrainę jest atakiem nie tylko na jeden kraj, ale jest atakiem na demokrację.

REKLAMA

Wskazał, że departament rolnictwa Stanów Zjednoczonych ogłosił „powstanie grantu w wysokości 2,5 mld dol. na rzecz zakupu zbóż” i uzupełnienie luki, która powstała na światowym rynku. „Jest wiele krajów na świecie, które były uzależnione od zakupu zbóż z Ukrainy. Niestety, ze względy na zakłócenia spowodowane wojną, ich potrzeby mogą nie być spełnione. Dlatego należy uruchomić zasoby, które mają na celu zapełnienie tej luki” – powiedział.

Vilsack poinformował też, że departament stanu rozważa uruchomienie kolejnego pakiet pomocy dla Ukrainy, który – jak wskazał – został już uchwalony przez Izbę Demokratów i teraz trafił do Senatu. Jak powiedział pakiet ma zapewnić m.in. pomoc humanitarną oraz „bierze pod uwagę pokrycie kosztów popytu uchodźców”.

Polityk powiedział też, że inne kraje również muszą dołożyć wszelkich wysiłków, by zwiększyć produkcję żywności. „Musimy jako wspólnota światowa współpracować, by uczynić rynek jak najbardziej przejrzystym, jeśli chodzi o ceny” – wskazał. Dodał, że to zapobiegnie spekulacji.

Henryk Kowalczyk i Tom Vilsack fot. Leszek Szymanski/EPA-EFE/Shutterstock

lternatywne szlaki eksportu dla ukraińskiego zboża prowadzą przez Polskę – powiedział w poniedziałek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

„Szlaki komunikacyjne, które mogłyby stanowić alternatywę dla zablokowanych portów Morza Czarnego, prowadzą przez Polskę, jej porty morskie, przez inne kraje europejskie” – mówił wicepremier Henryk Kowalczyk podczas konferencji po spotkaniu z Vilsackiem, ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim oraz komisarzem ds. rolnictwa UE Januszem Wojciechowskim.

„Zwiększenie przewozów kolejowych i drogowych z Ukrainy przez Polskę ma ogromne znaczenie i w tej chwili nabiera szczególnej wagi” – dodał Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że inwazja Rosji na Ukrainę doprowadziła do zdestabilizowania rynków rolnych.

„Wojna może negatywnie wpłynąć także na wysokość przyszłych zbiorów, pogłębienie się sytuacji podażowo-popytowej na świecie. W warunkach wojny problemem jest bowiem eksport produktów rolnych” – wskazał Kowalczyk.

Wicepremier zaznaczył, że w ramach współpracy przewidziano też utworzenie wspólnej spółki ukraińsko-polskiej, która zajęłaby się eksportem ukraińskiego zboża i jego transportem. (PAP)

REKLAMA

2107695727 views

REKLAMA

REKLAMA

2107695959 views

REKLAMA

2109492350 views

REKLAMA

2107696100 views

REKLAMA

2107696199 views

REKLAMA

2107696307 views