REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Uwolniony przez Hawanę amerykański szpieg to Kubańczyk

Uwolniony przez Hawanę amerykański szpieg to Kubańczyk

-

Uwolnionym w środę przez Hawanę amerykańskim szpiegiem jest Kubańczyk Rolando Trujillo, którego informacje pomogły rozbić kubańską siatkę szpiegowską w USA. Był więziony na Kubie od 1995 r. – podały w czwartek media w USA, powołując się na źródła rządowe.

Uwolnienie szpiega było elementem porozumienia między Hawaną a Waszyngtonem, które umożliwiło ogłoszenie w środę przez prezydenta Baracka Obamę rozpoczęcia normalizacji stosunków między obu krajami.

REKLAMA

W środę przedstawiciel administracji Obamy, który poinformował dziennikarzy o uwolnieniu przez Kubę agenta wywiadu USA, nie chciał podać jego nazwiska, ale podkreślił, że był to bardzo ważny agent, więziony na Kubie od ponad 20 lat. Doprowadził on m.in. do aresztowania członków kubańskiej siatki szpiegowskiej, tzw. Kubańskiej Piątki (Cuban Five), która działała na Florydzie w latach 90.

Jako pierwszy jego nazwisko ustalił tygodnik “Newsweek”. Także “New York Times” pisze w czwartek, powołując się na wysokiej rangi źródła w administracji, że chodzi o Kubańczyka Rolando Sarraffa Trujillo, więzionego na wyspie pod zarzutem szpiegostwa od 1995 roku. Według dziennika dostarczył on USA informacje, które pomogły rozbić siatkę kubańskich szpiegów oraz udaremnić inne szpiegowskie operacje.

Oprócz niego Hawana uwolniła też w środę 65-letniego Amerykanina Alana Grossa, który był przetrzymywany na Kubie od pięciu lat. Pracował jako podwykonawca na zlecenie rządu amerykańskiego dla agencji zajmującej się pomocą rozwojową USAID. Został zatrzymany w 2009 roku, gdy dostarczał na wyspę nielegalny sprzęt satelitarny dla społeczności żydowskiej, co władze w Hawanie uznały za szpiegostwo. USA zapewniają, że nie był szpiegiem.

W zamian Amerykanie uwolnili trzech Kubańczyków, członków “Kubańskiej Piątki”, którzy zostali aresztowani w 1998 roku i skazani w Miami w 2001 roku za działalność szpiegowską na rzecz obcego państwa i próbę spisku. Dwóch członków tej grupy, która na Kubie określana jest mianem “Piątki Bohaterów”, wróciło do kraju już wcześniej. Zostali zwolnieni po odsiedzeniu wyroku.

Wśród trójki, która w środę rano dotarła do Hawany, jest 49-letni Gerardo Hernandez. Jego uwolnienie komentatorzy uznają za najbardziej znaczące, gdyż odsiadywał on w USA wyrok dożywocia za morderstwo. Został skazany w 2001 roku za udział w spisku związanym z zestrzeleniem przez wojsko kubańskie w 1996 roku samolotu z czterema kubańskimi emigrantami (z amerykańskim obywatelstwem) na pokładzie. (PAP)
fot.Alejandro Ernesto/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA