REKLAMA

2131680243 views

REKLAMA

2131680241 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaUszkodzenie stalowego elementu przyczyną katastrofy rakiety Falcon 9

Uszkodzenie stalowego elementu przyczyną katastrofy rakiety Falcon 9

-

SpaceX Falcon 9  fot.NASA/EPA
SpaceX Falcon 9 fot.NASA/EPA

Uszkodzenie stalowej podpory zbiornika z helem spowodowało 28 czerwca katastrofę rakiety nośnej Falcon 9 – poinformowała w poniedziałek firma SpaceX, dostarczająca zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

REKLAMA

“Wygląda na to, że ten element był fabrycznie wadliwy” – powiedział założyciel i prezes SpaceX, miliarder Elon Musk. Podkreślił, że to wstępne ustalenie i postępowanie wyjaśniające nadal jest prowadzone.

Stalowa podpora o długości 60 cm podtrzymywała zbiornik z helem. Gdy uległa uszkodzeniu, zbiornik oderwał się i eksplodował. Do katastrofy doszło w niespełna trzy minuty po starcie rakiety z bazy wojsk lotniczych USA na przylądku Canaveral na Florydzie.

Falcon 9 miał wynieść na orbitę bezzałogowy statek transportowy Dragon, na pokładzie którego były dwie tony sprzętu i zapasów dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

“W przyszłości będziemy dokładnie sprawdzać każdy taki element” – zapowiedział Musk. Poinformował, że kolejnego startu statku Dragon na ISS należy spodziewać się nie wcześniej niż we wrześniu.

Była to już trzecia w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy zakończona niepowodzeniem misja, której celem było dostarczenie zaopatrzenia na ISS. Pod koniec października, tuż po starcie z bazy Wallopsa w amerykańskim stanie Wirginia eksplodowała rakieta ze statkiem transportowym Cygnus, należącym do firmy Orbital Sciences.

W kwietniu rosyjski statek towarowy Progress nie zdołał dotrzeć do stacji z powodu problemów z rakietą nośną i spłonął w gęstych warstwach atmosfery.

NASA po wycofaniu cztery lata temu ze służby kosmicznych wahadłowców korzysta z usług prywatnych firm – SpaceX i Orbital Sciences – którym zleca dostarczanie ładunków na Międzynarodową Stację Kosmiczną. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2126724523 views

REKLAMA

REKLAMA

2126724540 views

REKLAMA

REKLAMA

2128520860 views

REKLAMA

2126724550 views

REKLAMA

2126724554 views

REKLAMA

2126724558 views