REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka USA zniosły sankcje wobec koncernu Biełorusnieft

USA zniosły sankcje wobec koncernu Biełorusnieft

-

Departament Stanu USA zniósł sankcje wobec białoruskiego koncernu Biełorusnieft, nałożone w marcu 2011 r. za inwestowanie w irański sektor naftowy. Informacja tej treści została opublikowana w poniedziałek w Rejestrze Federalnym USA.

„Sekretarz stanu podjął decyzję o zdjęciu z republikańskiego przedsiębiorstwa unitarnego Biełorusnieft sankcji nałożonych na mocy ustawy o sankcjach wobec Iranu z 1996 r. w związku z tym, że firma nie zajmuje się już działalnością objętą sankcjami i otrzymano gwarancje, że nie będzie zajmować się podobną działalnością w przyszłości” – napisano w komunikacie.

Dodano, że sankcje przestały obowiązywać 25 lutego bieżącego roku.

Sankcje nałożone zostały 29 marca 2011 r. za kontrakt wysokości 500 mln dolarów, który białoruski koncern w 2007 roku zawarł z irańską firmą NaftIran Intertrade w związku z pracami nad wydobyciem ropy ze złoża Dżofejr (Jofair).

USA obejmuje sankcjami firmy, które inwestują w irański sektor naftowy sumy powyżej 20 mln dolarów, Waszyngton uważa bowiem, że Teheran wykorzystuje dochody z tej sfery do rozwoju swojego programu nuklearnego.

Sankcje ograniczały możliwości pracy Biełorusnieftu na amerykańskim rynku. Obejmowały zakaz wsparcia eksportu przez Bank Eksportowo-Importowy Stanów Zjednoczonych, zakaz otrzymywania licencji na eksport od rządu USA, otrzymywania kredytu od prywatnego banku amerykańskiego na sumę powyżej 10 mln dolarów w ciągu roku oraz zakaz podpisywania kontraktów z rządem USA.

Zgodnie ze strategią rozwoju potencjału energetycznego kraju, zatwierdzoną przez rząd w Mińsku 2010 r., Białoruś planowała wydobycie w Iranie ponad 9 mln ton ropy w ciągu 10 lat.

W 2006 roku USA wprowadziły sankcje wobec innego białoruskiego koncernu – Biełnieftchim.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

fot.Abedin/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks