REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka USA zamknęły misję dyplomatyczną Palestyńczyków w Waszyngtonie

USA zamknęły misję dyplomatyczną Palestyńczyków w Waszyngtonie

-

USA zamknęły w poniedziałek misję dyplomatyczną Palestyńczyków w Waszyngtonie, uzasadniając to niechęcią palestyńskich przywódców do podjęcia negocjacji z Izraelem. Palestyńczycy oskarżyli USA o zmarnowanie kilkudziesięciu lat budowania wzajemnych relacji.

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert napisała w komunikacie resortu, że administracja prezydenta Donalda Trumpa podjęła decyzję o zamknięciu misji po dokonaniu przeglądu jej działalności, w którym skoncentrowano się na tym, że mimo ostrzeżeń Waszyngtonu strona palestyńska “nie podjęła bezpośrednich i znaczących negocjacji z Izraelem”.

REKLAMA

2147483647 clicks

“Wręcz przeciwnie, przywódcy Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) potępili amerykański plan (pokojowy), którego jeszcze nie widzieli i odmówili podjęcia dialogu z rządem USA na temat wysiłków pokojowych” – napisała Nauert.

Dodała, że decyzja administracji Trumpa jest też “odzwierciedleniem niepokoju Kongresu”.

Waszyngton ostrzegł Palestyńczyków w listopadzie ubiegłego roku, że zamknie ich przedstawicielstwo, jeśli nie podejmą rozmów z Izraelem. Jednak – jak podkreśla AP – administracja Trumpa nie ujawniła dotąd żadnych szczegółów swojego planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu, którego przygotowanie nadzoruje zięć i doradca prezydenta Jared Kushner.

Nauert podkreśliła też, że decyzja o zamknięciu misji palestyńskiej jest też powiązana z podejmowanymi przez palestyńskich przywódców próbami nakłonienia Międzynarodowego Trybunału Karnego do wszczęcia śledztwa dotyczącego postępowania Izraela.

Szef przedstawicielstwa OWP w Waszyngtonie, ambasador Husam Zomlot, oskarżył administrację Trumpa o zmarnowanie kilkudziesięciu lat realizowania “amerykańskiej wizji i zaangażowania w Palestynie”.

“Traktowanie pomocy humanitarnej i rozwojowej jako broni w szantażu politycznym nie działa” – powiedział Zomlot, który odniósł się też do zawieszenia amerykańskich środków pomocowych dla Palestyńczyków.

Pod koniec sierpnia Stany Zjednoczone wstrzymały wpłaty dla Agencji ONZ ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA), tłumacząc, że programy agendy są “nieodwracalnie wadliwe”.

Co roku USA wpłacały ponad 300 mln dolarów dla UNRWA, co stanowiło 30 proc. budżetu tej agendy. Według administracji waszyngtońskiej, to “nieproporcjonalnie dużo”.

W styczniu Trump zapowiedział, że ograniczy środki dla UNRWA. “Płacimy im rok w rok setki milionów dolarów, a w zamian – żadnej wdzięczności, żadnego szacunku” – napisał na Twitterze, oskarżając stronę palestyńską o sabotowanie negocjacji w sprawie trwałego traktatu pokojowego z Izraelem.

UNRWA została powołana w 1949 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, by pomóc w zapewnieniu edukacji, opieki zdrowotnej i społecznej uchodźcom palestyńskim przebywającym na terytorium Libanu, Jordanii, Syrii i Autonomii Palestyńskiej.

AP zwraca uwagę, że nieujawniony jak dotąd plan pokojowy administracji Trumpa, który miał “definitywnie rozwiązać” konflikt izraelsko-palestyński, ma coraz mniejsze szanse powodzenia, ponieważ decyzje Trumpa dotyczące Palestyńczyków, w tym uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela, podważyły zupełnie ich zaufanie do Waszyngtonu. (PAP)

fot.MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/REX/Shutterstock

9 KOMENTARZE

  1. Ameryka rządzi światem – a Ameryką Żydzi. Rząd USA zrobi wszystko dla Izraela, jest po prostu ślepy i głuchy na poczynania Żydów… Żydzi, Żydzi ponad wszystko… nadludzie. Rasizm w najczystszej postaci!!! Dla rządu w Waszyngtonie -Palestyńczycy to podludzie, bydło.

  2. Zięć Żyd i córka Trumpa przeszła na judaizm, czyli według prawa Tory jest Żydówką!!!. …a tymczasem… ” Żyd Kushner forsuje Davida M. Friedmana na nowego ambasadora w Izraelu.” Po polsku Kuśnierz. Dlaczego w każdym państwie ambasadorem USA ma być Żyd?!

  3. Każdy prezydent USA będzie” całym sercem swoim, cała duszą swoją i całym ciałem swoim” służył, powtarzam… służył Izraelowi.To wynika z protestantyzmu. Otóż ci heretycy (ewangelicy) uważają, że Żydzi to naród wybrany, należy im służyć, nie sprzeciwiać się. Katolicy i prawosławni tak nie uważają.

REKLAMA

2131874193 views

REKLAMA

REKLAMA

2131874208 views

REKLAMA

REKLAMA

2133670528 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

REKLAMA

2131874218 views

REKLAMA

2131874221 views

REKLAMA

2131874225 views