REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka USA wzywają Bagdad do szybkiego utworzenia rządu jedności

USA wzywają Bagdad do szybkiego utworzenia rządu jedności

-

Sekretarz Stanu USA John Kerry wezwał we wtorek desygnowanego na nowego premiera Iraku Hejdara al-Abadiego do szybkiego utworzenia rządu jedności. Podkreślił, że USA gotowe są oferować Irakowi znaczącą pomoc w jego walce z dżihadystami z Państwa Islamskiego.

Kerry dodał, że Waszyngton “gotów jest udzielić pełnego poparcie nowemu rządowi Iraku, w którego skład wejdą przedstawiciele wszystkich mniejszości” w kraju.

REKLAMA

Według Kerry’ego USA nalegają na jak najszybsze utworzenie nowego rządu, a gdy do tego dojdzie, Waszyngton wesprze nowy gabinet, “zwłaszcza w walce z Państwem Islamskim”.

“Jesteśmy gotowi udzielić dodatkowej politycznej i gospodarczej pomocy, a także pomocy w kwestiach bezpieczeństwa (…), która przyśpieszy rozwój gospodarczy i ustabilizuje demokratyczne instytucje kraju” – podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji.

Kerry wypowiadał się na konferencji prasowej w Sydney, gdzie przebywa z wizytą. Towarzyszy mu szef Pentagonu Chuck Hagel, który powiedział, że USA rozważają udzielenie irackim siłom zbrojnym oraz armii kurdyjskiej dodatkowej pomocy.

W czwartek prezydent USA Barack Obama zezwolił siłom powietrznym USA na wsparcie Iraku i Kurdów w walce z czyniącymi szybkie postępy bojownikami Państwa Islamskiego, które już kontroluje znaczne połacie Iraku.

W poniedziałek Pentagon poinformował, że ataki lotnictwa USA pod koniec ubiegłego tygodnia zwolniły tempo ofensywy Państwa Islamskiego, ale jest nieprawdopodobne, by w istotny sposób osłabiły tę organizację.

Jak poinformowali w poniedziałek zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciele władz USA, Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) rozpoczęła bezpośrednie dostawy broni dla walczących z Państwem Islamskim bojowników kurdyjskich.(PAP)

Zdjęcie: Uchodźcy z Iraku fot.STR/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks