REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaUSA wzywa Arabię Saudyjską i Iran do wysiłków dyplomatycznych

USA wzywa Arabię Saudyjską i Iran do wysiłków dyplomatycznych

-

Protest w Teheran fot.Abedin Taherkenareh/EPA
Protest w Teheran fot.Abedin Taherkenareh/EPA

W odpowiedzi na zerwanie przez Arabię Saudyjską stosunków dyplomatycznych z Iranem USA zachęcają oba kraje do działań dyplomatycznych i wzywają przywódców z całego regionu do podjęcia kroków w celu redukcji napięć – informuje w niedzielę agencja Reutera.

„Wierzymy, że zaangażowanie dyplomacji i bezpośrednie rozmowy wciąż są niezbędne w działaniach mimo różnic” – powiedział pracownik administracji prezydenta USA Baracka Obamy, cytowany przez Reutera.

REKLAMA

Szef MSZ Arabii Saudyjskiej Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir ogłosił w niedzielę, że – po sobotnim ataku na saudyjską ambasadę w Teheranie i ostrej irańskiej reakcji na egzekucję szyickiego duchownego – władze w Rijadzie zrywają stosunki dyplomatyczne z Iranem. Jego zdaniem działania Iranu są „rażącym naruszeniem wszelkich międzynarodowych konwencji”, a ich celem jest destabilizacja regionu.

Sobotnia egzekucja szyickiego duchownego szejka Nimra al-Nimra, zdeklarowanego krytyka rządzącej w Arabii Saudyjskiej dynastii Saudów, zaostrzyła napięcia na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Teheranie, który rywalizuje z Rijadem o wpływy w regionie. W stolicz Iranu demonstranci częściowo zniszczyli saudyjską ambasadę. Duchowo-polityczny przywódca Irańczyków ajatollah Ali Chamenei, mówiąc o egzekucji al-Nimra, oświadczył, że „przelana niesłusznie krew tego męczennika wyda owoce i boska ręka zemści się na saudyjskich przywódcach”.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani nazwał zabicie saudyjskiego duchownego pogwałceniem „praw człowieka i wartości islamu” i oskarżył Rijad od uprawianie polityki dyskryminacji religijnej, która „w ostatnich latach zdestabilizowała region”.

Saudyjskie władze oskarżały 56-letniego al-Nimra o podżeganie do przemocy przeciw policji. Zwolennicy duchownego twierdzą jednak, że był on pokojowym opozycjonistą, który domagał się większych praw dla zamieszkującej królestwo mniejszości szyickiej.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2097925151 views

REKLAMA

REKLAMA

2097925384 views

REKLAMA

2099721776 views

REKLAMA

2097925527 views

REKLAMA

2097925628 views

REKLAMA

2097925738 views