REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka USA wzmocnią siły lądowe i morskie w krajach na wschodzie NATO

USA wzmocnią siły lądowe i morskie w krajach na wschodzie NATO

-

W odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainie, USA oraz inne kraje NATO planują jeszcze bardziej wzmocnić wojskową obecność u sojuszników w Europie Wschodniej, wysyłając tam siły lądowe i morskiej – powiedział doradca prezydenta USA Ben Rhodes. 

Trening żołnierzy Armii Amerykańskiej fot.Tami Chappell/PAP/EPA
Trening żołnierzy Armii Amerykańskiej fot.Tami Chappell/PAP/EPA

REKLAMA

“Będziemy nasilać rotacje naszych sił lądowych i morskich u sojuszników z NATO jako uzupełnienie do (już wysłanych) sił powietrznych” – powiedział dziennikarzom zastępca doradcy prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes na pokładzie prezydenckiego samolotu lecącego do Rzymu z Brukseli.

Jak dodał, celem tych nowych rotacji ma być osiągnięcie “ciągłej obecności, tak by uspokoić naszych sojuszników” w Europie Wschodniej, a także zapewnienie aby NATO było gotowe “na każdą ewentualność, by wywiązać się z zobowiązań zawartych w artykule 5 Traktatu Północnoatlantyckiego” gwarantującego wspólną obronę państwom członkowskim.

Rhodes przyznał, że chodzi zarówno o wysłanie dodatkowego sprzętu jak i personelu wojskowego, ale nie podał rzędu wielkości. Szczegóły planu, wyjaśnił, będą ustalane podczas posiedzenia ministrów spraw zagranicznych państw NATO w przyszłym tygodniu w Brukseli. “Spodziewamy się, że dołączą do nas inne europejskie kraje NATO” – powiedział. Dodał, że było to tematem środowej rozmowy prezydenta Obamy z sekretarzem generalnym NATO Andersem Foghem Rasmussenem.

Rhodes odmówił podania pełnej listy państw, do których mają zostać wysłane dodatkowe siły, ale przyznał, że w centrum amerykańskich wysiłków są od początku ukraińskiego kryzysu “Polska, Estonia, Litwa i Łotwa”.

Sam prezydent Obama wygłaszając w środę przemówienie w brukselskim Pałacu Sztuk Pięknych zasygnalizował, że NATO zwiększy swa obecność u sojuszników w Europie Wschodniej i będzie zawsze przestrzegać zobowiązania kolektywnej obrony sojuszników. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks