REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka USA wydały wizy Rowhaniemu i Zarifowi, by wzięli udział w sesji ZO...

USA wydały wizy Rowhaniemu i Zarifowi, by wzięli udział w sesji ZO ONZ

-

USA wydały wizy prezydentowi Iranu Hasanowi Rowhaniemu i szefowi MSZ Mohammadowi Dżawadowi Zarifowi, by przyjechali do Nowego Jorku na doroczną sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która odbywa się w przyszłym tygodniu – podała w czwartek misja Iranu przy ONZ.

Rzecznik misji Alireza Mirjusefi potwierdził w rozmowie z agencją Reutera, że wizy amerykańskie zostały wydane.

REKLAMA

Minister “Zarif wyruszy do Nowego Jorku w piątek rano, żeby wziąć udział w 74. sesji ZO” – napisał na Twitterze rzecznik irańskiego MSZ Abbas Musawi. Wylot Rowhaniego planowany jest na poniedziałek.

W środę irańska agencja IRNA podała, że prezydent i szef MSZ Iranu mogą odwołać udział w sesji ONZ, jeśli USA w ciągu kilku godzin nie wydadzą im wiz.

W okresie wzmożonych napięć na linii Teheran-Waszyngton wrześniowa sesja Zgromadzenia Ogólnego była postrzegana jako okazja do ewentualnego spotkania Rowhaniego z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Strona irańska jednak w ostatnich dniach już stanowczo oświadczyła, że do spotkania nie dojdzie.

Relacje na linii Waszyngton-Teheran są napięte od czasu wyjść USA z porozumienia nuklearnego światowych mocarstw z Iranem z 2015 r., a do wzmożenia napięcia doszło po sobotnich atakach na instalacje naftowe w Bukajk i Churajs na wschodzie Arabii Saudyjskiej. Przyznał się do nich wspierany przez Iran rebeliancki ruch Huti, walczący w Jemenie z siłami rządowymi; te z kolei wspiera koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej.

Według władz USA i Arabii Saudyjskiej za atakami stoi Iran, który temu stanowczo zaprzecza. (PAP)

Na zdjęciu: Hasan Rowhani

fot.ALEXEY NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN POOL/POOL/EPA-EFE/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks