REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaUSA tracą miliardy na sankcjach przeciw Iranowi

USA tracą miliardy na sankcjach przeciw Iranowi

-

Irańsko-amerykańska grupa National Iranian American Coalition (NIAC) przeprowadziła badania, które wskazują, że utrzymywanie sankcji ekonomicznych przeciw islamskiej republice z powodu badań nad energią nuklearną, kosztuje Stany Zjednoczone miliardy dolarów. 

Sekretarz stanu John Kerry podczas spotkania E3+3 (USA, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Chiny, Rosja) na temat programu nuklearnego iranu fot.Hans Punz/EPA
Sekretarz stanu John Kerry podczas spotkania E3+3 (USA, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Chiny, Rosja) na temat programu nuklearnego iranu fot.Hans Punz/EPA

Straty z tytułu zawieszenia działalności gospodarczej z Iranem NIAC szacuje na 135 do 175 miliardów dolarów. Liczby te byłyby jeszcze wyższe, gdyby w analizie uwzględniono negatywny wpływ na gospodarkę wyższych cen benzyny po zawieszeniu importu irańskiej ropy naftowej. Analiza wpływu sankcji na ekonomię w latach 1995 – 2012 sugeruje, że wysokie straty po obu stronach powinny zachęcić USA i Iran do zawarcia porozumienia w sprawie nuklearnych ambicji Iranu.

REKLAMA

Barry Bosworth z Brookings Institution przyznaje, że za każdym razem, kiedy rząd USA wprowadza sankcje ekonomiczne przeciw jakiemuś państwu, jako pierwsze tracą amerykańskie firmy. Argument ten przytaczano ostatnio w związku z Rosją, gdzie wiele amerykańskich kompanii eksportuje swoje produkty. Według Boswortha ogrom podanych przez NIAC strat nie jest wyssany z palca, lecz bardzo bliski rzeczywistości, jeśli nie zaniżony.

Jak przypuszcza Michael McAuliff z Huffington Post, dla wielu Amerykanów strata miliardów dolarów w ramach planu zniechęcenia Iranu do rozwijania programu nuklearnego, nie ma większego znaczenia. Autorzy badań nie silą się na znalezienie odpowiedzi, czy sankcje są tego warte, czy nie. Raczej starają się zapoznać Amerykanów z kosztami, gdy nadchodzi moment powzięcia decyzji o wymianie sankcji na nuklearne koncesje lub kontynuacji gospodarczej wojny. (eg)

REKLAMA

2107581489 views

REKLAMA

REKLAMA

2107581721 views

REKLAMA

2109378112 views

REKLAMA

2107581862 views

REKLAMA

2107581961 views

REKLAMA

2107582069 views