REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka USA. Sondaż: wzrosło poparcie dla zniesienia embarga nałożonego na Kubę

USA. Sondaż: wzrosło poparcie dla zniesienia embarga nałożonego na Kubę

-

Poparcie wśród Amerykanów dla zniesienia embarga nałożonego na Kubę wzrosło po zapowiedzi przywrócenia przez Waszyngton stosunków dyplomatycznych z Hawaną. Obecnie 41 proc. Amerykanów uważa, że należy znieść embargo – wynika z sondażu Reutera i ośrodka Ipsos.

REKLAMA

Badanie, o którym Reuters napisał w poniedziałek wieczorem, przeprowadzono w dniach 18-22 grudnia. W poprzednich sondażach, z okresu od lipca do października br., za zniesieniem embarga opowiadało się 37 proc. Amerykanów.

W najnowszym badaniu 34 proc. ankietowanych powiedziało, że nie są pewni, czy embargo powinno być zniesione. W poprzednich badaniach niepewność taką wyrażało 38 proc. badanych.

Nie zmieniła się w porównaniu z poprzednimi sondażami liczba przeciwników zniesienia embarga – to 25 procent Amerykanów. Nie zmieniła się też liczba tych, którzy uważają Kubę za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA – tak sądziła i nadal sądzi 1/3 Amerykanów.

Cuba USA relations

Jak wynika z sondażu, tylko połowa ankietowanych zna oświadczenie Obamy w sprawie Kuby. Zarazem 46 proc. uważa, że Stany Zjednoczone powinny nawiązać z Hawaną normalne relacje dyplomatyczne, tak jak zaproponował Obama. We wcześniejszych sondażach taką opinię wyrażało 43 proc. badanych.

17 grudnia br. Obama ogłosił zwrot w dotychczasowej polityce izolowania Kuby przez USA. Zalecił rządowi natychmiastowe wznowienie zerwanych w 1961 r. stosunków dyplomatycznych z wyspą oraz rozluźnienie różnych restrykcji dotyczących podróży i eksportu na Kubę. Wskazał, że dotychczasowa “sztywna” polityka USA wobec Kuby była mało skuteczna. Zarazem, dwa dni później Obama zastrzegł, że nie oczekuje, by USA szybko zniosły nałożone na wyspę embargo, na co potrzebna byłaby zgoda amerykańskiego Kongresu. (PAP)

fot.Alejandro Ernesto/EPA

Cuba USA relations

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA