REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaUSA, Rosja i ONZ chcą w przyszłym tygodniu wznowić rozmowy ws. Syrii

USA, Rosja i ONZ chcą w przyszłym tygodniu wznowić rozmowy ws. Syrii

-

fot.Ali Haider/EPA
fot.Ali Haider/EPA

Wysocy przedstawiciele USA, Rosji i ONZ spotkają się w przyszłym tygodniu w Genewie, aby podjąć próbę wznowienia rokowań pokojowych w sprawie Syrii i położyć kres ciągnącej się już sześć lat wojny domowej w tym kraju – poinformowano w piątek.

REKLAMA

“Kierujemy się nadzieją, że podjęcie w jakiś sposób dyskusji o Syrii pomoże w posunięciu naprzód procesu (dyplomatycznego) i rozpoczęciu nowej rundy rokowań pokojowych” – powiedziała Jessy Chahine, rzeczniczka specjalnego wysłannika ONZ do Syrii Staffana de Mistury.

Rzeczniczka zastrzegła, że na razie nie może podać szczegółów dotyczących dokładnego miejsca spotkania ani też szczebla, na jakim będą reprezentowane Rosja i Stany Zjednoczone. Z ramienia ONZ weźmie w tym spotkaniu udział jako mediator Mistura.

Rosja i USA współprzewodniczą Międzynarodowej Grupie Wsparcia Syrii (ISSG) składającej się z dwudziestki krajów mających mniejszy lub większy wpływ na uczestników konfliktu.

“Wierzymy, że najbliższe dni będą decydujące dla ustalenia, na jakim znajdujemy się etapie, z porozumienie między współprzewodniczącymi może być bardzo pomocne”- podkreśliła Chahine.

Mistura odbywa obecnie spotkania z przedstawicielami różnych krajów wchodzących w skład ISSG, starając się doprowadzić do przyspieszenia procesu pokojowego.

Mediator z ramienia ONZ wymienia 1 sierpnia jako najpóźniejszy termin rozpoczęcia nowej rundy negocjacji.

Na początku swej misji De Mistura określał 1 sierpnia jako ostateczny termin zakończenia konfliktu, ale zaostrzenie walk i krytyczna sytuacja humanitarna, zwłaszcza skupisk ludzkich na terenach znajdujących się w stanie oblężenia, do których trudno dotrzeć, bardzo opóźniło polityczne rozwiązywanie kryzysu.(PAP)

REKLAMA

2119085016 views

REKLAMA

2119085110 views

REKLAMA

REKLAMA

2120881464 views

REKLAMA

2119085180 views

REKLAMA

2119085239 views

REKLAMA

2119085284 views