REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka USA. Raport: Izrael i Palestyńczycy zyskaliby na pokoju miliardy dolarów

USA. Raport: Izrael i Palestyńczycy zyskaliby na pokoju miliardy dolarów

-

Bezdomny śpi na ulicy w Tel Awiwie fot.Abir Sultan/EPA
Bezdomny śpi na ulicy w Tel Awiwie fot.Abir Sultan/EPA

Izrael i Palestyńczycy zyskaliby na porozumieniu pokojowym miliardy dolarów – wynika z opublikowanego w poniedziałek badania amerykańskiego think tanku Rand Corporation.

REKLAMA

Autorzy sprecyzowali, że w ciągu kolejnej dekady Izraelczycy w razie zawarcia porozumienia izraelsko-palestyńskiego zyskaliby 120 mld dolarów. Natomiast Palestyńczycy mogliby liczyć na zysk 50 mld dolarów, co oznaczałoby wzrost o 36 proc. średniego dochodu per capita.

W raporcie napisano, że nawrót przemocy z kolei oznaczałby dla izraelskiej gospodarki stratę 250 mld dolarów ze względu na utracone możliwości gospodarcze. Palestyńczycy doświadczyliby w takim przypadku spadku PKB, liczonego na głowę mieszkańca, sięgającego 46 proc.

Mająca siedzibę w USA organizacja badawcza non profit RAND Corp. w ciągu dwóch lat badań na temat kosztów izraelsko-palestyńskiego konfliktu rozmawiała z ok. 200 przedstawicielami władz w regionie i nie tylko. W raporcie rozważono pięć różnych scenariuszy: rozwiązanie dwupaństwowe, skoordynowane jednostronne wycofanie, nieskoordynowane jednostronne wycofanie, niezbrojny opór i powstanie zbrojne.

Szef Izraelsko-Palestyńskiej Inicjatywy RAND C. Ross Anthony wyraził nadzieję, że badanie dostarczy “alternatywę dla obecnego destrukcyjnego cyklu akcji, reakcji i bezczynności”.

Rzecznik RAND Jeffrey Hiday powiedział, że kopie badania przekazano przedstawicielom obu stron, w tym izraelskiemu premierowi i MSZ oraz palestyńskiemu ministerstwu finansów.

Pod koniec maja w raporcie Bank Światowy informował, że gospodarka Strefy Gazy znajduje się “na krawędzi załamania”, a 40 proc. spośród jej 1,8 mln mieszkańców żyje poniżej granicy ubóstwa. Po przejęciu władzy w Strefie Gazy przez radykalne ugrupowanie Hamas w 2007 roku Izrael wprowadził wobec niej niemal całkowitą blokadę ruchu osobowego i towarowego. W ostatnim czasie swą granicę ze Strefą zamknął także Egipt. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks