REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka USA przekażą ok. 500 mln dolarów pomocy ofiarom wojny w Syrii

USA przekażą ok. 500 mln dolarów pomocy ofiarom wojny w Syrii

-

USA przekażą prawie 500 mln dolarów w ramach pomocy humanitarnej dla osób i państw poszkodowanych w trakcie konfliktu w Syrii – zapowiedział w piątek sekretarz stanu USA John Kerry. Ponad połowa tej kwoty będzie przeznaczona na wsparcie dla uchodźców.

Przebywający z wizytą w Turcji Kerry poinformował, że środki zostaną też przekazane państwom, na których terytorium przebywają uciekinierzy z objętego konfliktem kraju i które przez to ponoszą koszty ich utrzymania.

REKLAMA

Kerry w Ankarze ma też rozmawiać z nowym prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem na temat koordynacji działań przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego (IS), które prowadzi ofensywę na terytorium Syrii i Iraku i dodatkowo pogłębia trudną sytuację syryjskich uchodźców.

W sąsiadujących z Syrią państwach biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) oficjalnie odnotowało ponad 3 mln osób, które musiały uciekać z terytorium ogarniętego wojną. Natomiast 6,5 miliona obywateli Syrii zostało zmuszonych do przemieszczenia się w obrębie kraju. W sumie nawet połowa mieszkańców tego kraju została zmuszona do opuszczenia miejsca zamieszkania, z czego połowa to dzieci.

Najwięcej uchodźców z państwa rządzonego przez reżim Baszara el-Asada przebywa w Libanie (1,17 mln), Turcji (830 tys.) i Jordanii (613 tys.). Natomiast w Iraku, w który również trwa ofensywa radykalnych islamistów, znalazło się około 215 tys. Syryjczyków.

Syryjczycy stanowią jedną z najliczniejszych grup uchodźców pod opieką UNHCR, drugą po Palestyńczykach.(PAP)

 

Na zdjęciu: Uchodźcy syryjscy fot.Wael Hamzeh/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks