REKLAMA

2127103136 views

REKLAMA

2127103135 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaUSA poprosiły Wietnam, by nie wspierał lotów rosyjskich bombowców

USA poprosiły Wietnam, by nie wspierał lotów rosyjskich bombowców

-

USA poprosiły Wietnam, by cofnął zgodę na wykorzystywanie jego bazy lotniczej do tankowania zdolnych do przenoszenia broni jądrowej rosyjskich bombowców w trakcie ich wypadów w region Azji i Pacyfiku – poinformował w środę Reuters.

Powołał się przy tym na bliżej niesprecyzowanego przedstawiciela Departamentu Stanu.

REKLAMA

Prośba ta pojawiła się w momencie, gdy według amerykańskich władz wzrosła częstotliwość lotów rosyjskich bombowców nad morskimi akwenami między Chinami, sprzymierzoną z USA Japonią i państwami Azji Południowo-Wschodniej. Jak zaznacza Reuters, jest to pierwszy przypadek oficjalnego potwierdzenia przez Waszyngton roli, jaką odgrywa w tych działaniach wietnamska baza w zatoce Cam Ranh.

Dowódca sił armii USA w regionie Pacyfiku, generał Vincent Brooks powiedział Reuterowi, że Rosjanie dokonują “prowokacyjnych” lotów, docierając między innymi do wyspy Guam, gdzie mieści się duża amerykańska baza lotnicza. Jak zaznaczył, okrążające Guam bombowce otrzymywały paliwo od samolotów-cystern, które startowały z Cam Ranh.

Zapytany przez Reutera o rosyjskie loty nad tropikalną strefą Pacyfiku zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel Departamentu Stanu odparł, że Waszyngton szanuje prawo Hanoi do zawierania porozumień z innymi państwami. Zaraz potem dodał: “Wezwaliśmy wietnamskie władze do zapewnienia, by Rosja nie mogła wykorzystywać swego dostępu do zatoki Cam Ranh do prowadzenia działań, które mogą wywołać napięcia w regionie”. (PAP)

Na zdjęciu: Generał Vincent Brooks fot.Ali Haider/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2121049573 views

REKLAMA

REKLAMA

2121049599 views

REKLAMA

REKLAMA

2122845921 views

REKLAMA

2121049612 views

REKLAMA

2121049622 views

REKLAMA

2121049626 views