REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka USA pomniejszają znaczenie doniesień o szpiegowaniu UE przez USA

USA pomniejszają znaczenie doniesień o szpiegowaniu UE przez USA

-

Prawie wszystkie rządy, nie tylko rząd USA, prowadzą “mnóstwo działań”, żeby zabezpieczać swe interesy i dbać o bezpieczeństwo – powiedział w poniedziałek szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry w związku z doniesieniami o działaniach amerykańskiej agencji NSA. 

John Kerry, sekretarz stanu USA fot.: Wikimedia
John Kerry, sekretarz stanu USA fot.: Wikimedia

REKLAMA

Reuters odnotowuje, że była to pierwsza reakcja Kerry’ego na zarzuty, że Waszyngton szpiegował Unię Europejską i innych sojuszników.

Kerry potwierdził, że szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton podniosła tę kwestię, gdy spotkała się z nim w Brunei, ale nie ujawnił żadnych szczegółów. Zaznaczył, że musi się dopiero zapoznać ze szczegółami doniesień prasowych.

Niemiecki tygodnik “Der Spiegel” poinformował, że podejmowane w ramach programu PRISM działania wywiadowcze Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) obejmowały również Unię Europejską, w tym zwłaszcza Niemcy. “Der Spiegel” powołał się na częściowo udostępnione mu dokumenty, które przejął informatyk Edward Snowden, zatrudniony do niedawna w będącej partnerem zewnętrznym NSA amerykańskiej firmie komputerowej.

Pochodzący z września 2010 roku raport mówi o zakładaniu podsłuchów w przedstawicielstwie dyplomatycznym UE w Waszyngtonie i w nowojorskiej siedzibie ONZ oraz o penetrowaniu ich wewnętrznych sieci komputerowych. Ambasada UE została wyraźnie nazwana przez NSA “celem ataku”.

(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wspomnienia jako fundamenty

Marzę i wierzę

Gulasz z dynią

Smutne skutki dystansowania

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks