REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaUSA planują uznać Tunezję za ważnego sojusznika spoza NATO

USA planują uznać Tunezję za ważnego sojusznika spoza NATO

-

Prezydent Tunezji Beji Caid Essebsi i Prezydent USA Barack Obama   fot.Chip Somodevilla/EPA
Prezydent Tunezji Beji Caid Essebsi i Prezydent USA Barack Obama
fot.Chip Somodevilla/EPA

Prezydent Barack Obama oświadczył w czwartek, iż zamierza nadać Tunezji status ważnego sojusznika USA spoza NATO, co jest wyrazem uznania dla demokratycznych przemian w tym państwie po arabskiej wiośnie z 2011 roku.

REKLAMA

Po spotkaniu z prezydentem Tunezji Bedżim Kaidem Essebsim w Białym Domu Obama zadeklarował, że Stany Zjednoczone udzielą Tunezji krótkoterminowej pomocy, dzięki której będzie mogła dokończyć reformy gospodarcze.

“W tym krytycznym momencie światowej historii uważamy, że jest dla nas bardzo ważne dalsze rozszerzanie gospodarczego wsparcia, którego udzielamy tak, by zwykli Tunezyjczycy mogli odczuć konkretne korzyści ze zmian w gospodarce w kierunku jej większej otwartości i konkurencyjności” – powiedział Obama dziennikarzom.

Według Białego Domu, USA zaoferują Tunezji gwarancje kredytowe na kwotę 500 mln dolarów, jeśli takie będą potrzeby reformowania gospodarki.

“Zobowiązałem się, że jeśli Tunezja będzie nadal podejmować ważne strukturalne reformy gospodarki, to nie tylko zapewnimy pomoc krótkoterminową, ale będziemy się także starać udzielić wsparcia dla ukończenia tych reform” – dodał prezydent USA.

Obaj przywódcy dyskutowali również na temat wspólnych wysiłków antyterrorystycznych i konieczności ustabilizowania Libii i – jak zaznaczył Obama – “tak byśmy nie mieli upadłego państwa i próżni władzy, co w ostatecznym efekcie zaraża także sytuację w Tunezji”.

Essebsi powiedział dziennikarzom, że jego kraj ma “przed sobą długą drogę” do ukończenia transformacji swego systemu politycznego oraz gospodarki i potrzebuje wsparcia Stanów Zjednoczonych. “Proces demokratyczny jest zawsze podatny na ataki i zagrożony przez terrorystów, przez ugrupowania, które nie wierzą w demokrację” – wskazał tunezyjski prezydent, wypowiadając się za pośrednictwem tłumacza. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2119001014 views

REKLAMA

2119001112 views

REKLAMA

REKLAMA

2120797467 views

REKLAMA

2119001185 views

REKLAMA

2119001245 views

REKLAMA

2119001296 views