REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka USA: orzeczenie ws. roszczeń Chin do M. Południowochińskiego - wiążące

USA: orzeczenie ws. roszczeń Chin do M. Południowochińskiego – wiążące

-

fot.Ritchie B. Tongo/Pool/EPA
fot.Ritchie B. Tongo/Pool/EPA

Biały Dom podkreślił we wtorek, że orzeczenie stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze, który uznał za bezzasadne roszczenia Chin do znacznej części Morza Południowochińskiego, powinno być uznane za ostateczne i wiążące.

REKLAMA

2147483647 clicks

“Wzywamy wszystkie strony, by nie wykorzystywały tego (orzeczenia) jako okazji do działań potęgujących napięcie lub prowokacyjnych” – powiedział rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

Rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby uznał decyzję Trybunału za “istotny wkład w (…) pokojowe rozwiązanie sporów na Morzu Południowochińskim”. “Stany Zjednoczone mają nadzieję i oczekują, że obie strony dochowają swych zobowiązań” – dodał.

W ramach rozpatrywania pozwu złożonego przez Filipiny Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze uznał we wtorek za bezzasadne roszczenia Chin do traktowania znacznej części Morza Południowochińskiego jako ich własnej strefy ekonomicznej.

Republikański senator John McCain, przewodniczący senackiej komisji sił zbrojnych i demokratyczny senator Dan Sullivan wydali oświadczenie, w którym podkreślili m.in., że Stany Zjednoczone będą “regularnie rzucać wyzwanie nadmiernym roszczeniom morskim Chin”, organizując patrole lotnicze i morskie. Senatorowie zaakcentowali też, że USA są zainteresowane zapobieżeniem “chińskiej militaryzacji” miejsc o znaczeniu strategicznym, takich jak Scarborough Shoal.

Orzeczenie Trybunału zaznacza, iż Chiny naruszyły tradycyjne filipińskie prawa połowowe w rejonie mielizny Scarborough Shoal oraz pogwałciły suwerenne prawa Filipin poprzez eksplorację złóż ropy i gazu na ławicy Reed Bank. Obie wspomniane formacje fizjograficzne wchodzą w skład archipelagu Spratly, do którego różnych części zgłaszają także roszczenia Wietnam, Malezja i Brunei. Pretensje Pekinu do suwerenności nad całością archipelagu powiela uważający się nadal za legalne państwo chińskie Tajwan.

Jak poinformowała chińska agencja Xinhua, w trakcie wtorkowego spotkania z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claude’em Junckerem i przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem w Pekinie prezydent Chin Xi Jinping oświadczył, iż jego kraj “nie zaakceptuje żadnych działań”, podejmowanych na podstawie orzeczenia Stałego Trybunału Arbitrażowego w sprawie Morza Południowochińskiego.

Według Xi tamtejsze wyspy stanowią od starożytności chińskie terytorium, a Chiny są od zawsze “strażnikiem międzynarodowej praworządności oraz uczciwości i sprawiedliwości” i będą wciąż podążać drogą pokojowego rozwoju.

Także chińskie MSZ odmówiło orzeczeniu Trybunału wszelkiego znaczenia prawnego.(PAP)

REKLAMA

2131760079 views

REKLAMA

REKLAMA

2131760094 views

REKLAMA

REKLAMA

2133556414 views

REKLAMA

2131760104 views

REKLAMA

2131760107 views

REKLAMA

2131760111 views