REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaUSA i Turcja porozumiały się ws. szkolenia opozycji syryjskiej

USA i Turcja porozumiały się ws. szkolenia opozycji syryjskiej

-

USA i Turcja osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie szkolenia oraz wyposażania bojowników umiarkowanej opozycji syryjskiej i zamierzają wkrótce zawrzeć odpowiednią umowę – poinformowali we wtorek przedstawiciele władz obu państw.

Według strony tureckiej, podpisanie tej umowy to kwestia dni.

REKLAMA

Pentagon zapowiadał wcześniej, że zamierza wysłać ponad 400 żołnierzy, w tym służących w siłach specjalnych, do szkolenia poza terytorium Syrii umiarkowanych syryjskich opozycjonistów, co pomogłoby im w skutecznym zwalczaniu Państwa Islamskiego.

Trzej zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciele władz USA powiedzieli Reuterowi, że szkolenie to mogłoby się rozpocząć w połowie marca, a syryjscy bojownicy zostaliby wyposażeni między innymi w półciężarówki z zamontowanymi karabinami maszynowymi, radiostacje i odbiorniki GPS.

Dziennik “Wall Street Journal” poinformował we wtorek, że sprzęt radiowy i GPS miałby umożliwić bojownikom wzywanie wsparcia lotniczego, ale według rozmówców Reutera na razie nie zamierza się dawać Syryjczykom takich uprawnień.

Plany Pentagonu przewidują przeszkalanie przez trzy lata po 5 tys. syryjskich bojowników rocznie. Gotowość udostępnienia w tym celu swego terytorium zadeklarowały poza Turcją również Arabia Saudyjska i Katar.

“Negocjacje zostały zakończone i w najbliższym okresie podpiszemy z USA umowę w sprawie szkolenia Wolnej Armii Syryjskiej. Przedstawimy wszystkie szczegóły techniczne gdy tekst zostanie podpisany, a zakłada się, że dojdzie do tego w najbliższych dniach” – powiedział dziennikarzom w Ankarze rzecznik tureckiego ministerstwa spraw zagranicznych Tanju Bilgic.

Rychłe zawarcie porozumienia potwierdziła w Waszyngtonie rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki. “Jak zapowiadaliśmy wcześniej, Turcja zgodziła się być jednym z regionalnych gospodarzy programu szkolenia i wyposażania sił umiarkowanej opozycji syryjskiej. Oczekujemy, że porozumienie z Turcją zostanie sfinalizowane i podpisane wkrótce” – oświadczyła dziennikarzom.

Jak zaznacza Reuter, Turcja uważa Wolną Armię Syryjską za jednego z głównych rozgrywających w syryjskim konflikcie, ale ugrupowanie to drążą wewnętrzne podziały i doznało ono ciosów zarówno od wojsk rządowych, jak też innych formacji rebelianckich. (PAP)

fot.STR/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2119294396 views

REKLAMA

2119294488 views

REKLAMA

REKLAMA

2121090840 views

REKLAMA

2119294553 views

REKLAMA

2119294609 views

REKLAMA

2119294650 views