REKLAMA

2126582144 views

REKLAMA

2126582143 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaUSA i Japonia ogłosiły rewizję sojuszu wojskowego

USA i Japonia ogłosiły rewizję sojuszu wojskowego

-

Spotkanie sekretarza stanu USA Johna Kerry (z prawej) z japońskim ministrem spraw zagranicznych Fumio Kishida w Nowym Jorku fot.Peter Foley/EPA
Spotkanie sekretarza stanu USA Johna Kerry (z prawej) z japońskim ministrem spraw zagranicznych Fumio Kishida w Nowym Jorku fot.Peter Foley/EPA

Stany Zjednoczone i Japonia ogłosiły w poniedziałek rewizję zasad swego sojuszu wojskowego, aby uwzględnić zwiększenie międzynarodowej militarnej roli, którą jest gotowe odgrywać Tokio, a także wzrost znaczenia Chin. To pierwsza rewizja od 1997 roku.

REKLAMA

Sekretarz stanu USA John Kerry określił aktualizację sojuszu jako historyczną zmianę w stosunkach obronnych. Ocenił, że rewizja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa Japonii i zwiększenia pokoju w regionie. Kerry podkreślił, że zobowiązania Waszyngtonu dotyczą wszystkich terytoriów pozostających pod administracją Tokio, w tym niezamieszkanych wysp na Morzu Wschodniochińskim, do których roszczenia zgłasza Pekin; archipelag ten nosi japońską nazwę Senkaku i chińską Diaoyu.

Nowe wytyczne w dziedzinie obronności zostały zaaprobowane przez szefów dyplomacji i ministrów obrony obu krajów, którzy spotkali się w Nowym Jorku, przed wtorkową wizytą w Waszyngtonie japońskiego premiera Shinzo Abego – poinformowali przedstawiciele obu stron.

Pierwsza od 1997 roku rewizja zasad sojuszu zezwala na globalną współpracę wojskową, od obrony balistycznej przez walkę z cyberprzestępczością po bezpieczeństwo morskie. Przewiduje się m.in., że Japonia będzie zapewniać wsparcie logistyczne siłom amerykańskim zaangażowanym w konflikty zbrojne poza strefą bezpośredniego sąsiedztwa Japonii, np. na Morzu Południowochińskim.

Aktualizacja amerykańsko-japońskiej współpracy wojskowej bierze pod uwagę nową interpretację japońskiej konstytucji, proponowaną przez rząd Abego. Dzięki niej japońskie Siły Samoobrony mogłyby brać udział w operacjach militarnych poza granicami kraju, by przyjść z pomocą zaatakowanemu sojusznikowi.

Ogłoszone w poniedziałek wytyczne przewidują np., że Japonia będzie mogła przyjść z pomocą amerykańskim siłom zagrożonym przez kraj trzeci czy wysłać niszczyciele min na Bliski Wschód. Możliwe jest także zestrzelenie pocisku odpalonego w kierunku USA, nawet jeśli nie będzie zagrażać Japonii – wyjaśniły amerykańskie źródła.

Japonię i USA od 1960 roku wiąże traktat o współpracy w dziedzinie obrony, który zobowiązuje Waszyngton do pomocy Japonii w razie ataku; w zamian zapewnia Stanom Zjednoczonym możliwość korzystania z baz wojskowych na terenie Japonii.

Na stałe w Japonii stacjonuje prawie 47 tys. amerykańskich żołnierzy.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2120970314 views

REKLAMA

REKLAMA

2120970344 views

REKLAMA

REKLAMA

2122766666 views

REKLAMA

2120970357 views

REKLAMA

2120970367 views

REKLAMA

2120970372 views