REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka USA dostarczyły Libanowi sprzęt wojskowy wart 50 mln dolarów

USA dostarczyły Libanowi sprzęt wojskowy wart 50 mln dolarów

-

fot.Nabil Mounzer/EPA
fot.Nabil Mounzer/EPA

Stany Zjednoczone dostarczyły we wtorek Libanowi sprzęt wojskowy wart 50 mln dolarów. Wozy opancerzone, artyleria czy granatniki mają pomóc tamtejszym władzom zmniejszyć zagrożenie ze strony grup zbrojnych walczących w sąsiedniej Syrii.

REKLAMA

Dostawa sprzętu wojskowego jest częścią amerykańskiego pakietu pomocowego, którego wartość osiągnęła w tym roku 220 mln dolarów. Tym samym Liban stał się piątym największym odbiorcą amerykańskiej pomocy wojskowej – powiedziała ambasador USA w tym kraju Elizabeth Richard.

Agencja Reutera przypomina, że rząd Libanu jest słaby i zależny od pomocy zewnętrznej. W związku z tym kilka państw wspiera jego siły zbrojne. Jednak w tym roku Arabia Saudyjska, uchodząca dotychczas za głównego sponsora Bejrutu, zawiesiła wart 3 mln dolarów program pomocowy dla Libanu. Miało to związek z zacieśniająca się współpracą między tym krajem a Iranem, głównym przeciwnikiem Arabii Saudyjskiej w regionie.

W zeszłym miesiącu dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) przeprowadzili zamachy na chrześcijańską wioskę na granicy Libanu i Syrii. Zginęło wtedy pięć osób. Islamiści i członkowie innych grup walczących w Syrii wielokrotnie też wdzierali się na libańskie terytorium.(PAP)

fot.Nabil Mounzer/EPA
fot.Nabil Mounzer/EPA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks