REKLAMA

2129762805 views

REKLAMA

2129762804 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaUSA domagają się uwolnienia skazanej w Chinach dziennikarki Gao Yu

USA domagają się uwolnienia skazanej w Chinach dziennikarki Gao Yu

-

Gao Yu fot.Filip Singer/EPA
Gao Yu fot.Filip Singer/EPA

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Marie Harf wezwała do natychmiastowego uwolnienia skazanej w piątek w Pekinie na siedem lat więzienia dziennikarki Gao Yu, którą oskarżono o przekazanie zagranicznym mediom wewnętrznego dokumentu Komunistycznej Partii Chin.

REKLAMA

Harf zarzuciła władzom chińskim, że skazanie Gao wpisuje się w “niepokojący schemat” ich działań przeciwko obrońcom interesu publicznego, aktywistom internetowym, dziennikarzom, przywódcom religijnym i innym, którzy w sposób pokojowy kwestionują oficjalną politykę.

Amnesty International wydała oświadczenie, w którym podkreślono, że Gao padła ofiarą niejasno sformułowanego i arbitralnego prawa o tajemnicy państwowej, które często wykorzystywane jest w Chinach przeciwko aktywistom, by tłumić swobodę wypowiedzi.

71-letnia Gao Yu nie przyznała się do zarzucanych jej czynów. Adwokat dziennikarki Mo Shaoping powiedział, że uznano ją za winną przekazania zagranicznemu portalowi strategicznego dokumentu, w którym opowiedziano się za drastycznym ograniczeniem w Chinach szerzenia się demokracji w stylu zachodnim, uniwersalnych wartości, społeczeństwa obywatelskiego czy wolności prasy.

Dziennikarka pisała na tematy polityczne, gospodarcze i społeczne dla mediów w Hongkongu i za granicą. Została aresztowana pod koniec kwietnia 2014 roku na fali zatrzymań działaczy praw człowieka przed zbliżającą się 25. rocznicą krwawego stłumienia protestów na placu Tiananmen.

Eksperci zwracają uwagę, że skazanie Gao Yu najwyraźniej potwierdza autentyczność dokumentu, który wyciekł do mediów i został w 2013 roku opublikowany w jednym z hongkońskich czasopism. Nigdy jednak nie stał się przedmiotem otwartej dyskusji z udziałem Partii Komunistycznej.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2121701101 views

REKLAMA

REKLAMA

2121701121 views

REKLAMA

REKLAMA

2123497441 views

REKLAMA

2121701132 views

REKLAMA

2121701141 views

REKLAMA

2121701145 views