REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaUSA-Chiny. Działania amerykańskiej floty nie są zagrożeniem militarnym

USA-Chiny. Działania amerykańskiej floty nie są zagrożeniem militarnym

-

fot.YNA/South Korea Navy/Handout/EPA
fot.YNA/South Korea Navy/Handout/EPA

Dowódca amerykańskich sił na Pacyfiku admirał Harry Harris oświadczył we wtorek w Pekinie, że działania amerykańskiej floty na Morzu Południowochińskim nie miały na celu zagrozić militarnie Chinom.

REKLAMA

Harris podkreślił, że decyzja, w ramach zaakceptowanej przez prezydenta USA Baracka Obamę operacji przepłynięcia niszczyciela rakietowego USS Lassen w odległości poniżej 12 mil morskich od sztucznych wysp usypanych przez Chińczyków nad rafami Subi i Mischief w archipelagu Spratly, miała na celu zademonstrowanie zasady wolności żeglugi.

Była to pierwsza z szeregu zapowiadanych przez Waszyngton akcji kwestionujących rozciąganie suwerenności Chin na sztuczne wyspy i otaczające je 12-milowe strefy morskie.

“Wierzę, że te rutynowe czynności nie powinny być nigdy interpretowane jako zagrożenie dla jakiegokolwiek narodu” – podkreślił Harris. Jak zaznaczył, działania te służą ochronie praw, wolności i sposobów korzystania z morza i przestrzeni powietrznej zagwarantowanym wszystkim narodom przez prawo międzynarodowe.

Stany Zjednoczone stoją na stanowisku, że prawo międzynarodowe nie zezwala na rozciąganie suwerenności państwowej na sztuczne wyspy, usypane nad podwodnymi rafami.

Natomiast chińskie ministerstwo obrony w opublikowanym na swej stronie internetowej komunikacie napisało, że do amerykańskiego niszczyciela wysłano sygnały ostrzegawcze, a siły zbrojne podejmą wszelkie niezbędne działania w celu ochrony interesów państwa.

Chiński wiceminister spraw zagranicznych zareagował w ubiegłym tygodniu wezwaniem ambasadora USA w Pekinie, by zaprotestować przeciw patrolowi amerykańskiego niszczyciela w rejonie sztucznych wysp. Jak poinformowała chińska telewizja państwowa, podczas spotkania z ambasadorem Maxem Baucusem wiceminister Zhang Yesui określił patrol jako “skrajnie nieodpowiedzialny” i wezwał Stany Zjednoczone do wstrzymania działań, które naruszają suwerenność Chin oraz ich interesy w sferze bezpieczeństwa.

Przed rozpoczęciem w 2014 r. chińskich prac budowlanych na rafach Subi i Mischief były one w trakcie przypływów całkowicie zanurzone.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2123056525 views

REKLAMA

REKLAMA

2123056542 views

REKLAMA

REKLAMA

2124852862 views

REKLAMA

2123056552 views

REKLAMA

2123056558 views

REKLAMA

2123056562 views