REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaUSA apelują do Turcji, Rosji i Syrii w sprawie pomocy humanitarnej dla...

USA apelują do Turcji, Rosji i Syrii w sprawie pomocy humanitarnej dla Afrinu

-

Departament Stanu USA zaapelował w poniedziałek do władz Turcji, Rosji i Syrii o zapewnienie organizacjom humanitarnym dostępu do miasta Afrin w położonej na północy Syrii enklawie o tej samej nazwie, gdzie trwa turecka ofensywa wymierzona w syryjskich Kurdów.

Amerykański resort dyplomacji wyraził „głębokie zaniepokojenie wiadomościami, jakie dochodzą z miasta Afrin od 48 godzin” i wezwał wszystkie strony „działające na północnym zachodzie (Syrii), włącznie z Turcją, Rosją i syryjskim reżimem, aby umożliwiły dostęp międzynarodowym organizacjom humanitarnym”.

REKLAMA

Wcześniej w poniedziałek również Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) zaapelował o umożliwienie takim organizacjom dostępu do ludności cywilnej w Afrinie podkreślając, że „wiarygodność Tureckiego Czerwonego Półksiężyca (…) jest bliska zeru” po tureckiej operacji wojskowej w tym mieście.

Przedstawiciel dotychczasowej administracji Afrinu Hewi Mustafa powiedział, że z miasta uciekło ponad 200 tys. mieszkańców, którzy teraz nie mają dachu nad głową, ani dostępu do żywności i wody.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oznajmił – również w poniedziałek – że Ankara będzie kontynuowała operację wojskową w Syrii na wschód od miasta Afrin, które w niedzielę zdobyło tureckie wojsko. Celem ofensywy mają być regiony kontrolowane przez siły kurdyjskie.

W niedzielę wojska tureckie i sprzymierzone z nim syryjskie milicje zdobyły miasto Afrin. Władze Turcji usiłują wyprzeć kurdyjskie milicje z regionu Afrin. Kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) odpierają zarzuty o terroryzm i oskarżają Turcję o ataki na cywilów. Ankara uznaje YPG za organizację terrorystyczną, która należy do zdelegalizowanej w Turcji separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). (PAP)

Na zdjęciu: mieszkańcy w Afrin w Syrii
fot.AREF TAMMAWI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2107715667 views

REKLAMA

REKLAMA

2107715899 views

REKLAMA

2109512290 views

REKLAMA

2107716040 views

REKLAMA

2107716139 views

REKLAMA

2107716247 views