REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Unia i Kanada podpisały umowę gospodarczo-handlową CETA

Unia i Kanada podpisały umowę gospodarczo-handlową CETA

-

Unia Europejska i Kanada podpisały w niedzielę w Brukseli kompleksową umowę gospodarczo-handlową, w skrócie CETA. Zniesie ona ok. 99 procent ceł we wzajemnym handlu, większość barier pozataryfowych i zliberalizuje handel usługami.

Podpisy pod dokumentem złożyli premier Kanady Justin Trudeau, szef Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz premier pełniącej obecnie przewodnictwo w UE Słowacji Robert Fico.

REKLAMA

Szczyt Unia-Kanada z ceremonią podpisania porozumienia początkowo planowany był na miniony czwartek. Spotkanie zostało jednak odwołane, bo umowie CETA sprzeciwiał się belgijski francuskojęzyczny region Walonia; rząd federalny Belgii potrzebował zgody wszystkich regionów i wspólnot językowych, by podpisać porozumienie.

Dopiero w czwartek po południu belgijski rząd i regiony osiągnęły jednak kompromis, zaakceptowany w piątek przez parlament Walonii. Otworzyło to drogę do podpisania umowy przez UE.

Umowa wymaga ratyfikacji przez parlamenty krajów UE i Parlament Europejski. Część jej zapisów, dotyczących ceł, będzie jednak stosowana tymczasowo jeszcze przed zakończeniem procesu ratyfikacji. (PAP)

Na zdj. Manifestacja przeciwko CETA w Warszawie, fot. EU. EPA/JACEK TURCZYK POLAND OUT

REKLAMA

Poprzedni artykułRozczarowani i obrażani
Następny artykułPACC silnym partnerem

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks