REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaUlewy i tornada na Wschodnim Wybrzeżu pozostałościami po huraganie Ida (WIDEO)

Ulewy i tornada na Wschodnim Wybrzeżu pozostałościami po huraganie Ida (WIDEO)

-

Pozostałości huraganu Ida nawiedziły w środę północno wschodnie stany. Wywołały tornada w środkowej części stanu New Jersey. Spowodowały katastrofalne ulewy w stanie Nowy Jork, Pensylwanii i Maryland.  Jest kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych i duże zniszczenia.

Władze Nowego Jorku, New Jersey, Pensylwanii i Maryland  w czwartek potwierdził co najmniej 45 ofiar śmiertelnych powodzi i tornad. Pośrednie skutki Idy dotknęły Nowy Jork bardziej niż sam huragan. Władze miasta i niektórych powiatów stanu ogłosiły stan klęski żywiołowej. Z powodu intensywnych opadów po raz pierwszy w historii Krajowa Służba Meteorologiczna ogłosiła w Nowym Jorku stan zagrożenia powodziowego. „Powódź w Queens i na Brooklynie zamieniła główne ulice w rzeki i zalała mieszkania w suterenach i na parterze” – poinformował dziennik „USA Today”.

REKLAMA

Katastrofalna ulewa spowodowała chaos w systemie komunikacji miejskiej. Trzynaście linii metra było rano wciąż zawieszonych, a dziewięć – częściowo nieczynnych. Co najmniej sześć pociągów metra utknęło między stacjami, a pasażerów trzeba było ewakuować.

W nocy, ze względu na ulewę, władze miejskie nakazały mieszkańcom pozostać w domach, a na ulice mogły wyjechać tylko samochody służb ratowniczych. Zakaz podróżowania odwołano o godz. 5 rano. Wiele samochodów zostało porzuconych z powodu powodzi. Kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw domowych w Nowym Jorku jest pozbawionych prądu.

Według meteorologów powódź była rezultatem tropikalnej wilgoci, którą przyniósł huragan Ida, wolno poruszających się burz i tego, że ulewy pojawiały się kilkakrotnie w tych samych miejscach. Nowa gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul wezwała osoby dojeżdżające do pracy, by pozostały w domach i „dały władzom trochę czasu na całkowite przywrócenie ruchu pociągów”. Ostrzegła nowojorczyków, by nie wychodzili na ulice, ponieważ zerwane linie energetyczne stanowią zagrożenie. „Czeka nas wielkie sprzątanie. Sprawdźcie, czy wszystko w porządku u sąsiadów, zadzwońcie do wszystkich, upewnijcie się, że nic im nie jest, bo ludzie są oszołomieni tym, co się stało ostatniej nocy” – zaapelowała Hochul.

Według Narodowego Centrum Huraganów, Ida, która uderzyła w Luizjanę w niedzielę 29 sierpnia jako huragan kategorii 4, osłabła i stała się cyklonem post-tropikalnym. Burzliwa pogoda przesunęła się w środę na północny wschód i spowodowała szereg ostrzeżeń przed tornadami w niektórych częściach Pensylwanii, New Jersey i Delaware, w tym w Filadelfii, po tym, jak Krajowa Służba Meteorologiczna (NWS) poinformowała, że „duże i bardzo niebezpieczne” tornado zaobserwowano na południe od miasta w pobliżu pobliskiego Gloucester City, leżącego w New Jersey. Inne części stanu New Jersey, jak też Connecticut i Nowy Jork, w tym miasto Nowy Jork, zostały objęte stanem zagrożenia przed tornadami do godziny 1 w nocy z środy na czwartek. W Nowym Jorku w środę spadło 7,13 cala deszczu. (tos, PAP)

REKLAMA

2119017638 views

REKLAMA

2119017735 views

REKLAMA

REKLAMA

2120814090 views

REKLAMA

2119017808 views

REKLAMA

2119017868 views

Zwierzęta warte miliony

Nigeryjski przekręt

Na tropie USS Grayback

Czarodziejskie pióro

REKLAMA

2119017919 views