REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaUkarano dyscyplinarnie ponad 12 wojskowych za atak na szpital MsF

Ukarano dyscyplinarnie ponad 12 wojskowych za atak na szpital MsF

-

Zbombardowany szpital Lekarzy Bez Granic w Kunduzie (Afganistan) fot.Jawed Kargar/EPA
Zbombardowany szpital Lekarzy Bez Granic w Kunduzie (Afganistan) fot.Jawed Kargar/EPA

Ponad 12 pracowników amerykańskiej armii ukarano dyscyplinarnie za błędy, które doprowadziły do październikowego bombardowania szpitala Lekarzy bez Granic (MsF) w Kunduzie (Afganistan). Nie przedstawiono im jednak zarzutów – podali w środę pracownicy Pentagonu.

REKLAMA

Kary za błędy, które doprowadziły wówczas do śmierci 42 osób, są w dużej mierze administracyjne – pisze agencja Associated Press. Jednak w niektórych przypadkach nałożone kary są “na tyle surowe, że właściwie likwidują szanse na ewentualny awans” – komentowali urzędnicy, którzy chcieli pozostać anonimowymi.

Na liście ukaranych pracowników znaleźli się oficerowie, ale nie było na niej żadnych generałów – podaje AP. Wiadomo, że niektórych zawieszono w obowiązkach, jednak w tej kwestii nie podano więcej szczegółów.

Lekarze bez Granic nie będą komentować tych działań, dopóki Pentagon nie upubliczni swojej decyzji lub nie zakomunikuje jej bezpośrednio organizacji – powiedziała rzeczniczka MsF Sandra Murillo.

Z raportu śledczych Pentagonu wynika, że bombardowanie – do którego doszło w nocy z 2-3 października było możliwym do uniknięcia wypadkiem, spowodowanym głównie błędami człowieka. Jednak według MsF Amerykanie “złamali zasady wojny”. Główne śledztwo prowadzone w tej sprawie przez armię USA zakończyło się w połowie listopada, jednak jego wynik nie został jeszcze podany do wiadomości publicznej – zauważa AP. Jednocześnie MsF domaga się przeprowadzenia niezależnego śledztwa. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2129070562 views

REKLAMA

REKLAMA

2129070577 views

REKLAMA

REKLAMA

2130866897 views

REKLAMA

2129070587 views

REKLAMA

2129070590 views

REKLAMA

2129070594 views