REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Ujęto podejrzanego o udział w zamachu w Bengazi w 2012 r.

Ujęto podejrzanego o udział w zamachu w Bengazi w 2012 r.

-

USA poinformowały we wtorek o ujęciu Ahmeda Abu Chattali, podejrzanego o udział w ataku islamistów na konsulat USA w Bengazi 11 września 2012 roku. Prezydent Barack Obama powiedział, że to on autoryzował operację w Libii, mającą na celu ujęcie Chattali.

Amerykański konsulat w Benghazi dzień po ataku fot.STRINGER/EPA
Amerykański konsulat w Benghazi dzień po ataku fot.STRINGER/EPA

REKLAMA

W tamtym ataku zginęło czterech Amerykanów, w tym ambasador USA Chris Stevens. Republikanie podkreślali, że do tej tragedii przyczyniły się zaniedbania w ochronie konsulatu, za co winę ponosi obecna administracja. Zarzucali rządowi, że zlekceważył możliwość zamachu 11 września – w 11. rocznicę ataku Al-Kaidy na USA.

Chattala został schwytany w niedzielę. Jest przetrzymywany w “bezpiecznym miejscu poza Libią” – poinformował Pentagon. Odpowie przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości.

Obama podkreślił, że USA zademonstrowały, iż uczynią wszystko co niezbędne, by pociągać do odpowiedzialności tych, którzy wyrządzają krzywdę Amerykanom. Zapowiedział kontynuowanie starań o ujęcie tych, którzy odpowiadają za tamten atak.

Reuters pisze, powołując się na niewymienionych z nazwiska przedstawicieli władz USA, że Chattala stanie przed sądem w USA, a nie w Guantanamo. Ciążą na nim zarzuty zabójstwa i wspierania terroryzmu.

Przedstawiciel władz USA, który zastrzegł sobie anonimowość, powiedział, że Chattala został schwytany przez amerykańskich żołnierzy sił specjalnych na przedmieściach Bengazi i że jest przetrzymywany na pokładzie amerykańskiego okrętu. Rzecznik Pentagonu kontradmirał John Kirby podkreślił, że podczas operacji sił amerykańskich nie było ofiar wśród cywilów i że wszyscy uczestniczący w niej Amerykanie bezpiecznie opuścili Libię.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks