REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaUdany start rakiety z satelitą do obserwacji aktywności Słońca

Udany start rakiety z satelitą do obserwacji aktywności Słońca

-

Z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała w środę rakieta nośna Falcon 9 z satelitą Deep Space Climate Observatory (DSCOVR). Sonda ma monitorować aktywność słoneczną i jej skutki dla Ziemi – poinformowała NASA.

Satelita ma monitorować burze słoneczne, które mogą zakłócać sygnał GPS, a nawet powodować uszkodzenia sieci energetycznych. Do celu, oddalonego o ok. 1,5 miliona kilometrów od Ziemi, ma dotrzeć za 110 dni.

REKLAMA

DSCOVR, który zastąpi 17-letniego satelitę, ma informować o potencjalnie niebezpiecznej aktywności Słońca z ok. godzinnym wyprzedzeniem.

Satelita ma także dwa sensory do obserwacji Ziemi. Będzie śledził pyły wulkaniczne, mierzył warstwę ozonową i monitorował powodzie oraz pożary.

Start rakiety nośnej, zaprojektowanej i wyprodukowanej przez amerykańską firmę SpaceX, dwukrotnie przekładano – w niedzielę z powodu problemów z radarowym systemem śledzenia, a we wtorek z powodu silnego wiatru.

W środę pogoda sprzyjała startowi, ale wzburzone morze uniemożliwiło przeprowadzenie próby odzyskania pierwszego stopnia rakiety, który miałby wylądować na specjalnej platformie na oceanie. Według firmy SpaceX odzyskiwanie rakiet pozwoliłoby zredukować koszty operacji.(PAP)

fot.NASA/Bill Ingalls/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2128641711 views

REKLAMA

REKLAMA

2128641727 views

REKLAMA

REKLAMA

2130438047 views

REKLAMA

2128641737 views

REKLAMA

2128641741 views

REKLAMA

2128641745 views