REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaUdany start rakiety firmy SpaceX z dwoma satelitami komunikcyjnymi

Udany start rakiety firmy SpaceX z dwoma satelitami komunikcyjnymi

-

Rakieta nośna Falcon 9 amerykańskiej prywatnej firmy SpaceX z powodzeniem wystartowała w niedzielę wieczorem z przylądka Canaveral z dwoma satelitami komunikacyjnymi. To trzeci start realizowany przez to przedsiębiorstwo w ciągu mniej niż dwóch miesięcy.

Wyprodukowane przez koncern Boeing satelity, należące do spółek Eutelsat i Asia Broadcast (ABS), mają napęd wyłącznie elektryczny, co zmniejsza ich wagę oraz redukuje koszty wyniesienia na orbitę. Dzięki tym parametrom możliwe było wyniesienie obu satelitów za pomocą jednej średniej wielkości rakiety.

REKLAMA

Wadą takiego rozwiązania jest dłuższy czas potrzebny na wejście na właściwą orbitę, ok. 35,8 tys. kilometrów nad Ziemią – raczej będą to miesiące niż tygodnie.

W przypadku Eutelsat satelita rozszerzy zasięg firmy o obie Ameryki. ABS, który obecnie ma sześć satelitów, skieruje swoje usługi do klientów w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.

W ramach współpracy obu spółek jeszcze w tym roku planuje się wyniesienie kolejnych dwóch satelitów na pokładzie rakiety Falcon 9.

SpaceX realizuje także misje transportowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) dla NASA. (PAP)

fot.NASA/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2128723978 views

REKLAMA

REKLAMA

2128723994 views

REKLAMA

REKLAMA

2130520314 views

REKLAMA

2128724004 views

REKLAMA

2128724008 views

REKLAMA

2128724012 views