REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Tysiące osób pożegnały Johna Glenna

Tysiące osób pożegnały Johna Glenna

-

fot. Bill Ingalls/EPA
fot. Bill Ingalls/EPA

Ponad 2500 wzięło w sobotę udział w uroczystościach pogrzebowych astrounauty i senatora Johna Glenna, który zmarł w ub. tygodniu w wieku 95 lat.

REKLAMA

Uroczystości odbyły się w Mershon Auditorium uniwersytetu stanu Ohio, w Columbus. Glenn reprezentował stan Ohio przez wiele lat w Senacie. Zebrani obejrzeli fragmenty filmów i wywiadów ilustrujących najważniejsze momenty w życiu Glenna. Był on pierwszym Amerykaninem, który wykonał orbitalny lot kosmiczny i okrążył Ziemię.

Wśród obecnych byli bliscy zmarłego oraz wiceprezydent Joe Biden i generał piechoty morskiej w stanie spoczynku John Dailey.

John Glenn urodził się 18 lipca 1921 r. w Cambridge w stanie Ohio. 20 lutego 1962 r. na pokładzie jednoosobowej kapsuły Mercury 6 okrążył Ziemię. Jego podróż trwała 4 godziny 55 minut 23 sekundy. Drugi lot kosmiczny odbył na pokładzie wahadłowca Discovery 36 lat później, w 1998 roku. Miał wówczas ukończone 77 lat. Nikt w jego wieku wcześniej ani później nie udał się w kosmos. Glenn przez wiele lat udzielał się także w polityce. Do 1999 r. zasiadał w Senacie, reprezentując stan Ohio.

Glenn zmarł w szpitalu stanowym w Ohio. Ostatnie chwile spędził w otoczeniu rodziny. W kwietniu przyszłego roku ma odbyć się prywatny pogrzeb na Narodowym Cmentarzu Arlington, w Waszyngtonie, z udziałem jedynie najbliższych. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks