REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaTysiąc lat za kratkami, czyli czemu służą zwielokrotnione wyroki więzienia

Tysiąc lat za kratkami, czyli czemu służą zwielokrotnione wyroki więzienia

-

Ok. 130 lat więzienia grozi żołnierzowi USA Bradleyowi Manningowi, informatorowi portalu WikiLeaks. Wyrok w sprawie Ariela Castro, który więził i gwałcił trzy kobiety, wyniósł 1000 lat. Takie wyroki mają głównie symboliczne znaczenie – twierdzą eksperci. 

Stanowe więzienie w San Quentin w Kalifornii. fot. EPA/PAP John Mabanglo
Stanowe więzienie w San Quentin w Kalifornii. fot. EPA/PAP John Mabanglo

REKLAMA

Przedłużanie kary więzienia długie lata poza dożywocie służy nie tylko temu, by określić, jak długo ktoś ma być odizolowany od społeczeństwa – tłumaczy BBC profesor prawa Uniwersytetu Kalifornii Franklin Zmiring. Nie bez znaczenia jest funkcja teatralna, a dwie radykalnie odmienne role kary – symboliczna i praktyczna – są właściwością współczesnego systemu sądownictwa nie tylko w USA; na prawie 2 tys. lat skazany został w 2007 roku hiszpański anestezjolog oskarżony o zainfekowanie wirusem zapalenia wątroby typu C kilkuset pacjentów.

Przy orzekaniu takich spektakularnych wyroków duże znaczenie odgrywa zainteresowanie mediów sprawą i charakter samego przestępstwa. “W przypadku skazaniu amerykańskiego finansisty Bernarda Madoffa (na 150 lat więzienia za miliardowe nadużycia) sędzia w rzeczywistości chciał powiedzieć mu, że +jest po prostu bardzo złym człowiekiem+. A w tym celu liczbę lat można bez końca przedłużać” – zauważa profesor.

W USA zróżnicowanie wyroków zależy od prawodawstwa poszczególnych stanów. Sędziów wiąże pewien ustawowy zakres, ale może być on bardzo szeroki, a wręcz nie przewidywać kary maksymalnej. W wielu częściach kraju w przypadku wyroków dożywotniego więzienia zlikwidowano możliwość ubiegania się o warunkowe zwolnienie.

Spektakularne wyroki są niekiedy alternatywą dla kary śmierci. Tak było w przypadku Ariela Castro, który przez 10 lat więził w swoim domu w Cleveland trzy kobiety. Na mocy zawartej pod koniec lipca ugody Castro zgodził się na dożywocie i dodatkowe 1000 lat więzienia, ale uniknął wyroku śmierci.

Podobnie było w przypadku Dudleya Wayne’a Kyzera, który odsiaduje dwa wyroki dożywotniego więzienia plus 10 tysięcy lat za potrójne morderstwo popełnione w latach 70. Po czterech latach w celi śmierci był on sądzony powtórnie, ponieważ karę śmierci w Alabamie uznano wówczas za niekonstytucyjną. “Sąd w ten sposób dał wyraźny sygnał, że nie chce, by został on nigdy zwolniony” – tłumaczył Tommy Smith z prokuratury hrabstwa Tuscaloosa.

W tym roku zapadł też inny rekordowy wyrok – na 1000 lat więzienia został skazany w lutym były właściciel lokalnej stacji telewizyjnej z Georgii Peter Mallory za seksualne wykorzystywanie dzieci.

Ekstremalnie długie wyroki więzienia są też formą zadośćuczynienia dla bliskich ofiar. Orzekanie wyroków zwielokrotnianych za każdą z ofiar osobno jest formą podkreślenia ich znaczenia i poczucia straty.

BBC zwraca uwagę, że także w przypadku innych przestępstw, np. oszustwa, łatwo może dojść do nawarstwiania wyroków za poszczególne zarzuty, jeśli osobno uwzględni się także składanie fałszywych zeznań, oszustwa telekomunikacyjne czy kradzież. Podobnie jest w przypadku przestępstw z użyciem komputera, jak pornografia dziecięca, ponieważ każdego zdjęcie może dotyczyć osobny zarzut.

(PAP)

REKLAMA

2119246190 views

REKLAMA

2119246283 views

REKLAMA

REKLAMA

2121042636 views

REKLAMA

2119246350 views

REKLAMA

2119246406 views

REKLAMA

2119246448 views