REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaTymoszenko w "NYT": wybory 25 maja najważniejszym testem Ukrainy

Tymoszenko w „NYT”: wybory 25 maja najważniejszym testem Ukrainy

-

Zorganizowanie wyborów w atmosferze gróźb inwazji i sabotażu ze strony separatystycznej piątej kolumny jest najpoważniejszym sprawdzianem, przed jakim może stanąć demokracja – pisze w dzienniku „New York Times” była premier Ukrainy Julia Tymoszenko. 

Julia Tymoszenko fot.Roman Pilipey/PAP/EPA
Julia Tymoszenko fot.Roman Pilipey/PAP/EPA

Ostatni sondaż ośrodka Pew Research Center wykazał, że ruch separatystyczny, podsycany przez Rosję, nie wygrałby w żadnych wolnych i sprawiedliwych wyborach na Ukrainie – ocenia Tymoszenko w opinii, która ukazała się w międzynarodowym wydaniu „NYT”. Była premier kandyduje w ukraińskich wyborach prezydenckich 25 maja.

REKLAMA

„Rosyjska separatystyczna mafia może wygrać jedynie w pozorowanych wyborach w rodzaju tych, które (prezydent Władimir) Putin narzucał Rosji od dojścia do władzy 14 lat temu i które niedawno wymusił na naszych współobywatelach, a obecnie zakładnikach, na Krymie” – podkreśla była premier. Przytacza jednocześnie jako kłamliwą opinię Putina o „szczególnej kulturze słowiańskiej”, która oczekuje rządów silnego człowieka i której obce są europejskie i demokratyczne ideały oraz tolerancja dla mniejszości.

„Najlepszym możliwym zaprzeczeniem tego fałszu jest pomyślna ukraińska demokracja powiązana z Europą” – komentuje była premier.

Wolność Ukrainy jest śmiertelnym zagrożeniem dla autorytaryzmu narzuconego przez Putina obywatelom Rosji – podkreśla w „NYT”. – Jeśli Ukraińcy, którzy także są Słowianami, mogą stworzyć otwarte społeczeństwo i wolną gospodarkę, na co jesteśmy zdecydowani, to zwykli Rosjanie mogą zdać sobie sprawę ze skali swobód i możliwości gospodarczych, z których zostali odarci za rządów Putina.

Tymoszenko zapewnia, że Ukraińcy są zdeterminowani, by pójść do wyborów, niezależnie od wszelkich zagrożeń. „Nie oddamy zwycięstwa tym, którzy chcieliby dyskredytacji i rozbioru naszego kraju poprzez dopuszczenie do unieważnienia wyborów 25 maja” – wskazuje, dodając, że tylko przeprowadzenie wyborów sprawi, że śmierć ponad 100 ludzi na kijowskim Majdanie Niepodległości nie pójdzie na marne.

Według byłej premier na Ukrainie, „na wschodzie i zachodzie, północy i południu”, zapanowała „nowa narodowa świadomość” i to w tym duchu, a nie w duchu zemsty, Ukraińcy muszą przetrwać najbliższe dni.

„Zapewnijcie nam wsparcie, materialne i moralne, które są nam niezbędne, abyśmy mogli doprowadzić do sprawiedliwej i otwartej demokracji, która jest najwspanialszym dziedzictwem Ameryki w świecie” – kończy swój apel była premier. (PAP)

REKLAMA

2115403827 views

REKLAMA

2115404059 views

REKLAMA

REKLAMA

2117200449 views

REKLAMA

2115404199 views

REKLAMA

2115404298 views

REKLAMA

2115404406 views