REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Turecki plan strefy buforowej w Syrii nie jest priorytetem

Turecki plan strefy buforowej w Syrii nie jest priorytetem

-

Tony Blinken, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA, powiedział w piątek w Londynie, że propozycja Turcji w sprawie utworzenia w Syrii strefy buforowej nie jest pomysłem nowym, a także, że plan ten nie jest priorytetem.

Przedstawiciel USA ocenił, że bojownicy Państwa Islamskiego (IS) mają obecnie kontrolę nad około 40 procentami miasta Kobane przy granicy syryjsko tureckiej i są w stanie je zająć.

REKLAMA

Blinken dodał też, że USA będą musiały rozważyć sposoby zwiększenia presji na Rosję, jeśli nie wdroży ona szczegółowych postanowień z Mińska, dotyczących zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy.

Minister obrony USA Chuck Hagel powiedział w czwartek, że pomysł Ankary dotyczący utworzenia strefy buforowej “nie jest obecnie aktywnie rozważany”. Jak dodał, Waszyngton oczekuje od Turcji pomocy wojskowej m.in. w postaci zapewnienia dostępu do tureckiej bazy lotniczej Incirlik oraz udziału w szkoleniach i doposażaniu umiarkowanych sił walczących w Syrii.

Ankara zaproponowała utworzenie strefy buforowej w celu ochrony ludności przed walkami m.in. o Kobane (Ajn al-Arab). O miasto to, które jest trzecim kurdyjskim miastem w Syrii, toczą się walki między kurdyjskimi bojownikami a dżihadystami z Państwa Islamskiego. Kobane jest też bombardowane z powietrza przez siły międzynarodowej koalicji kierowanej przez USA. (PAP)

Na zdjęciu:

Dym and Kobane w Syri fot.Tolga Bozoglu/EPA

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks