REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaTrzy parlamentarne komisje wszczęły śledztwo ws. Trumpa i Ukrainy

Trzy parlamentarne komisje wszczęły śledztwo ws. Trumpa i Ukrainy

-

Trzy komisje Izby Reprezentantów poinformowały w poniedziałek o wszczęciu „zakrojonego na szeroką skalę dochodzenia” ws. doniesień, że Donald Trump, jego prawnik i być może inni wywierali presję na rząd Ukrainy, by pomóc prezydentowi USA w kampanii wyborczej.

Przewodniczący komisji wywiadu, nadzoru i reform oraz spraw zagranicznych przekazali w komunikacie, że w pismach, jakie skierowali do Białego Domu i Departamentu Stanu, domagają się dostępu do dokumentów powiązanych z „próbami manipulowania ukraińskim wymiarem sprawiedliwości w celu przysłużenia się prezydenckiej kampanii na rzecz reelekcji oraz atakowania potencjalnego przeciwnika politycznego”.

REKLAMA

Na czele komisji wywiadu stoi Adam Schiff, komisji nadzoru i reform – Elijah Cummings, a komisji spraw zagranicznych – Eliot Engel. Wszyscy są politykami Partii Demokratycznej.

„Coraz większa liczba powszechnie dostępnych materiałów wskazuje na to, że przez blisko dwa lata prezydent i jego osobisty prawnik Rudy Giuliani mogli wykraczać poza uzasadnione egzekwowanie prawa i poza kanały dyplomatyczne, aby zmusić rząd Ukrainy do prowadzenia dwóch motywowanych politycznie dochodzeń pod pozorem zwalczania korupcji” – napisali szefowie komisji.

Odnotowują, że administracja Trumpa „grozi wstrzymaniem pomocy na rzecz bezpieczeństwa dla Ukrainy wbrew wyraźnym zaleceniom Kongresu”. Zapowiadają, że podlegające im komisje zbadają, czy Trump chciał w ten sposób skłonić ukraiński rząd do politycznie motywowanych śledztw, „m.in. w sprawie byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena i jego rodziny”, aby zadziałać na korzyść własnej kampanii wyborczej.

Kongresmeni oceniają, że decyzja administracji Trumpa o wstrzymaniu pomocy wojskowej dla Ukrainy to „najnowsze z serii działań Trumpa, za pomocą których – jak się wydaje – osłabia on politykę zagraniczną USA na korzyść Rosji i stawia korzyść własną nad interes narodowy”.

Dziennik „Washington Post” sugerował w ostatnim czasie, że wstrzymując pomoc wojskową dla Ukrainy, Trump może chcieć zmusić ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do wszczęcia śledztwa w sprawie Joe Bidena i jego syna Huntera, aby wzmocnić swe szanse na reelekcję. Według gazety, z zasady nieprzychylnej Trumpowi, do wznowienia śledztwa w tej sprawie Giuliani wzywał ukraiński rząd podczas spotkania, jakie odbył w Madrycie z bliskim współpracownikiem Zełenskiego.

Według sondaży Joe Biden obecnie prowadzi w stawce pretendentów ubiegających się o nominację Partii Demokratycznej w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w USA.

Hunter Biden zasiadał w radzie nadzorczej zajmującej się wydobyciem ukraińskiego gazu firmy Burisma Holdings w czasie, gdy jego ojciec, wówczas wiceprezydent, wzywał do dymisji ukraińskiego prokuratora, który prowadził śledztwo dotyczące tej firmy. Giuliani chciał też śledztwa w sprawie rzekomych twierdzeń, jakoby przekazywanie przez ukraińską Partię Regionów pieniędzy Paulowi Manafortowi, byłemu szefowi kampanii Trumpa, miało być sposobem na utrącenie jego kandydatury.

Pentagon zakończył przegląd pomocy wojskowej dla Ukrainy i rekomendował, by była ona kontynuowana.(PAP)

fot.MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/REX/Shutterstock

6 KOMENTARZE

 1. „Z kobietkami nie wyszło, wątek rosyjski okazał się kompletnym fiaskiem, Mueller zawiódł zdecydowanie, to teraz wykorzystamy Ukrainę. Granica południowa nadal otwarta, sensowną reformą imigracyjną nie będziemy się zajmować, bo to nie jest w naszym interesie. Najważniejszą rzeczą jest dopaść Trumpa i zniszczyć USA jako normalny kraj”. To jest nasz jedyny program, który my jako antyamerykańska partia „demokratyczna” będziemy w dalszym ciągu realizować i zrobimy wszystko, żeby r……….ć ten kraj.

  • Najbardziej to ten kraj rozwalaja republikanie wiemy to wszyscy. Republikanie zawsze doprawadzaja do recesji i najbardziej nas zadluzaja wiec nie wprowadzaj czytelnikow w blad!
   A co do trumpa to powinien juz dawno siedziec w wiezieniu bo tam jest jego miejsce,
   Trump wykorzystuje prezydenture do swoich interesow i robi na tym potezna kase a republikanie udaja ze tego nie widza bo robia to samo.Sprawdz kim sa wlasciciele tzw detention center gdzie sa przetrzymywane dzieci immigrantow za $700 za dobe i w jakich warunkach mieszkaja.
   Ponad 100 ustaw przeszlo przez kongres miedzy innymi o kontroli broni o zabespieczeniu wyborow przed ingerencja przez inne kraje itd. Niestety ale mitch mcConnell nawet nie dopuszcza ich do obrad w senacie. I kto tu jest antyamerykanski?

  • Taka jedna – mam nadzieje ze nie jestes obywatelem USA.
   Jesli jestes to w tej chwili powinnas miec obywatelstwo odebrane a jak masz troszke honoru to sama sie srzeknies, za brak podstawowej wiedzy KONSTYTUCJI USA.
   Jacy wyborcy taki orezydent…..

 2. Twój poziom umysłowy jest dokładnie taki, jak poziom tego twojego prezydenta…, a więc może lepiej skoncentruj się na tej twojej „kontraktorce’, czy innym sprzątaniu, bo samodzielne myślenie cię przerasta… Dla swojego własnego dobra…

REKLAMA

2095806448 views

REKLAMA

REKLAMA

2095806681 views

REKLAMA

2097603077 views

REKLAMA

2095806830 views

REKLAMA

2095806931 views

REKLAMA

2095807042 views