REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Trump zapowiada zdecydowaną walkę z epidemią opioidów

Trump zapowiada zdecydowaną walkę z epidemią opioidów

-

Prezydent Donald Trump, występując w poniedziałek w New Hampshire, zapowiedział surowe kary dla handlarzy narkotyków, w tym karę śmierci, uszczelnienie granic i zwiększenie nakładów na prewencję i leczenie w celu powstrzymania epidemii uzależnień od opioidów.
Strategia prezydenta zmierzająca do powstrzymania opioidowej epidemii jest trzystopniowa. Przewiduje ograniczenie popytu na te syntetyczne odpowiedniki takich narkotyków, jak morfina i heroina, poprzez silniejszą kontrolę i zmniejszenie o jedną trzecią w ciągu trzech lat liczby recept wypisywanych na te środki; radykalne ograniczenie przemytu narkotyków; w końcu upowszechnienie dostępu do leczenia odwykowego dla heroinistów i osób uzależnionych od opioidów.
Zgłoszona przez prezydenta obietnica objęcia leczeniem odwykowym osób korzystających z Medicaid, federalnego ubezpieczenia dla najuboższych, oznaczałaby dodatkowe wydatki z kasy federalnej rzędu miliardów dolarów w ciągu następnych 10 lat.
Prezydent Trump zapowiedział, że wspólnie z Kongresem będzie się starał wygospodarować na prewencję i leczenie odwykowe w sumie 6 mld USD w budżetach na lata fiskalne 2018 i 2019, oraz że wszystkie szkoły publiczne otrzymają antidotum Narcan.
Amerykański przywódca nie wykluczył także wytoczenia przez władze federalne procesów “niektórym producentom opioidów”, jednak nie podał, na jakiej podstawie prawnej.
Trump, występując w mieście Manchester w stanie New Hampshire, który jest “strefą zero” opioidowej epidemii w USA i ważnym stanem na mapie wyborczej, zapowiedział zdecydowane rozprawienie się z gangami oraz uszczelnienie granic poprzez lansowaną przez niego jeszcze w kampanii wyborczej budowę gigantycznego muru na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem.
“90 proc. heroiny w Ameryce pochodzi zza południowej granicy i może w końcu Demokraci się zgodzą, aby zbudować mur, aby trzymać te przeklęte narkotyki z daleka” -powiedział prezydent.
Trump, który podczas kampanii wyborczej często mówił o konieczności walki z epidemią uzależnienia od opioidów, takich jak 15 razy silniejszy od heroiny fentanyl, zapowiedział, że będzie się domagał kary śmierci dla handlarzy i przemytników narkotyków.
“Jeśli nie będziemy się ostro rozprawiać z handlarzami narkotyków, będzie to strata naszego czasu, a stanowczość obejmuję karę śmierci” – powiedział prezydent.
Według oficjalnych danych w 2015 roku z powodu przedawkowania opioidów i heroiny zmarły 33 tys. Amerykanów, a w 2016 r. już 42 tys.
Trump na spotkaniu, w którym uczestniczyły rodziny i bliscy ofiar epidemii opioidów, połączył tę epidemię z nielegalną imigracją.
Prezydent skrytykował władze z reguły rządzonych przez Demokratów “miast azylowych”, czyli takich których władze odmawiają egzekwowania federalnego prawa imigracyjnego i nie wydają urzędowi imigracyjnemu osób nielegalnie przebywających w USA, nawet jeśli przebywają w miejskich aresztach w oczekiwaniu na rozprawę sądową.
Trump oskarżył władze “miast azylowych” o ochranianie “niebezpiecznych kryminalistów i wypuszczanie, nielegalnych imigrantów, handlarzy narkotyków, przemytników, członków gangów z powrotem do społeczeństwa”.
Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

Na zdjęciu: Donald Trump w New Hampshire fot.CJ Gunther/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2131802498 views

REKLAMA

REKLAMA

2131802512 views

REKLAMA

REKLAMA

2133598832 views

REKLAMA

2131802522 views

REKLAMA

2131802525 views

REKLAMA

2131802529 views

Alexandra Sankowska

Tomasz Witkowski

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa